Bisikletçilerin sporcu bağlılıklarının incelenmesi
An examination of cyclists's commitment to their sport
- Tez No: 593967
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİROL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2017 yılında düzenlenen bisiklet yarışlarına katılan lisanslı bisiklet sporcularının sporcu bağlılıklarının incelenmesine yanıt arayan bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye Bisiklet Federasyonu faaliyet takvimine göre hakemlerin yönettiği yarışlar olarak düzenlenen, Türkiye'deki altı farklı yarış organizasyonuna katılan 406 bisikletçidir. Veri toplama araçları sporcuların branşlarına olan bağlılıklarını belirlemek amacı ile (Kara, Kelecek ve Aşçı 2015) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Sporcu Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, demografik bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu yer almaktadır. Bu anket soruları ve bilgi toplama formu 2017 yılında altı farklı bisiklet organizasyonu olmak üzere yarıştan bir gün önce düzenlenen sporcu kayıtları sonrasında rastgele seçilen bisikletçilere gönüllü olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the commitment of cyclists to their sport who participated in the cycling races held in 2017. The sample of the study was composed of 406 cyclists who have participated in six different races which were held in accordance with the annual activity calendar of the Turkish Cycling Federation. In order to determine cyclists commitment to their sport the Turkish version of“Athlete Engagement Questionnaire”was used (Kara, Kelecek and Aşçı 2015). Furthermore, the questionnaire also included a personal information form which were created by the researcher to collect demographic information.This questionnaire was applied to cyclists who were randomly selected one day before the race. The subjects were voluntarily completed the questionnaire.