Çeşitli tarım ürünlerinin hava akımına gösterdikleri direncin belirlenmesi
  1. Tez No: 6115
  2. Yazar: CEMAL SERVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-39- 6. DZET Bu çalışmada, kurutma ve havalandırma işlemlerinde amaca uygun fan seçilerek enerji tüketiminin en aza indirilmesinde gerekli olan, çeşitli ürünlerin hava akımına karşı gösterdikleri direnç değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ele alman buğday (ATA 81), mısır (MELEZ), nohut (ILC 195/2), ay çiçeği (TÜRKAY 1) ve soya fasulyesi (WDQDUIGRTH) yığınlarından D. 01, 0.0325, D.D55, Q.G775, Ü.1 mVmz s Dİmak üzere beş değişik hava akımı geçirilerek, ürünlerin gösterdiği direnç değeri basınç düşümü alarak bulunmuştur. Bulunan basınç düşümü değerleri ile hava akımı arasında bir matematiksel ilişki bulunduğu yapılan regresyan analizi sonucunda görül müştür. Analiz sonucu, her ürün için Shedd tarafından önerilen Q = a P eşitliğine uyum sağlayan denklemler elde edilmiştir. Elde edilen denk lemlerin, denemeler sonucu bulunan değerlerden - % 1D luk bir sapma gösterdiği belirlenmiştir. Hava akımının artışına bağlı alarak yığının hava akımına karşı gösterdiği direncin de arttığı görülmüştür. Yüksek hava akımlarında kayıplar daha fazla olduğundan ölçülen basınç düşümle ri de daha büyük olmuştur. Ürünlerin hava akımına karşı gösterdiği dirençlerin farklı olma sına etki eden unsurların; tane büyüklüğü, şekil ve yüzey özellikleri ile yığın içindeki boşluk miktarları olduğu görülmüştür. Küresellik de ğeri ile basınç düşümü arasındaki ilişki incelendiğinde eşdeğer çapı 5 mm nin üstünde olan ürünlerde, tane şekillerinin küresellikten uzak laştıkça hava akımına karşı gösterdikleri direncin arttığı belirlenmiş tir. Sonuç olarak, ürünün kurutulmasında ve depolanmasında yığının sı kıştırılmadan doldurulması, yığın derinliğinin ve hava akımının alabil diğince düşük tutulmasıyla birlikte ürün içindeki kendinden küçük ya bancı maddelerden temizlenmesi gerekir. Bu sayede işlem için kullanı lacak enerji azaltılacak ve amaca uygun bir kurutma ve depolama yapı labilecektir.
Özet (Çeviri)
-kü- 7. SUMMARY In this study, values of resistances of different crops to air flaw which are required to minimize the energy consumption had been investigated by means of suitable fans in drying and aeration. The resistance of the crops as press drop has been found by passing 5 different air flay as Q.D1, Q.D325, 0.D55, Q.0775, Oil m3/m2 s through masses of wheat (ATA 61), corn (MELEZ), chick pea (ILC 195/2), sunflower (TÜRKAY 1) and soybean (LuQODUDRTH). It is understood that there is a mathematical correlation between pressure drop values and air flow upon regression analysis. By the result of the analysis, equation for each crop was obtained similar to the Shedd's proposal of Q = a P.A deviation of ± 1Ü % betveen equations obtained and the results of the experiments was found. Due to increase of air flow it had been observed that the resistance of mass to air flow had increased. The measured pressure values were higher because of the higher losses under hight air flow. The factors influencing the different resistance of the crops to air flow were particle size, shape and surface properties and the amount of pores within the mass. It has been understood that the resistance increased when the sphericity of the particles were decreased for the crops which had an equivalent diameter more than 5 mm upon consideration of the relation between sphericity and pressure drop. As a result, during drying and storage of the crops, the mass should be filled without any compression, the depth of the mass and air flow should be lower and also there should not be any smaller foreign materials in crops. Thus. the energy required for the process would be decreased and a suitable drying and storage would be obtained.