Paenibacillus dendritiformis izolatlarında bakteriyofaj/bakteriyosin varlığının ve konak genişliğinin araştırılması
Investigation of bacteriophage/bacteriocin presence and host width in Paenibacillus dendritiformis isolates
  1. Tez No: 594041
  2. Yazar: MERVE KARALİ
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENGÜL ALPAY KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Paenibacillus dendritiformis sporlu basiller grubunda yer alan, taze kültürleri Gram pozitif boyanan, vejetatif hücreleri düz, kenarları birbirine paralel, ucu yuvarlak veya künt biten, çoğunlukla subterminal şişkin spor içeren basillerdir. Kontamine ortamlarla temas eden arıların mikrobiyotasından izole edilen türler arasında yer almaktadır. Çalışmamızda da Amerikan Yavru Çürüklüğü etkeni P. larvae suşlarının izolasyon çalışması 17 adet P. dendritiformis izole ve identifiye edildi. P. dendritiformis'in bakteriyofaj/bakteriyosin/antimikrobiyal aktivite varlığın ve konak genişliğinin belirlenmesi amaçlandı. Paenibacillus cinsine ait yaklaşık 139 adet tür bilinmekte ve bunların içinde biyokontrol, böcek öldürücü (entemopatojen) ve antimikrobiyal etkinliği olan türlerin varlığı bilinmekte olup P. dendritiformis'in benzer özelliğinin varlığı araştırıldı. Çalışmamızda biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle tanımlanmış toplam 17 P. dendritiformis suşunun Mitomisin C ile faj indüksiyonu yapıldı. İndüklenen suşlardan elde edilen lizatlar arı florasından izole edilen saprofit (P. dendritiformis ve Bacillus sp.) ve patojen (P. larvae) türlerinden oluşan toplam 60 farklı izolata karşı çapraz damlatma metodu ile test edildi. Test edilen P. dendritiformis suşlarının 13'ünde bakteriyofaj varlığı belirlendi. Belirlenen fajların en az bir en fazla beş farklı test edilen konağı enfekte edebildiği gözlendi. Bakteriyofaj PB22f'nin elektron mikroskobu ile yapılan incelemesinde uzun kuyruklu kasılamayan B tipi faj olduğu belirlendi. P. dendritiformis suşlarının faj varlığı, konak genişliği ya da bakteriyosin/antimikrobiyal aktivite içeriğinin belirlenmesi, özellikle arı hastalıklarının tedavisinde potansiyel biyokontrol ajanı olarak kullanılabilirliğinin ortaya konması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Paenibacillus dendritiformis is a bacillus in the spores of the spores, freshly culture Gram positive stained, vegetative cells are flat, the edges are parallel to each other, the ends are round or blunt ends, mostly containing subterminal bulging spores. They are among the species isolated from the microbiota of bees that come into contact with contaminated environments. In our study, isolation of P. larvae strains caused by American foulbrood was isolated and identified in 17 P. dendritiformis strains. The aim of this study was to determine the presence of bacteriophage / bacteriocin / antimicrobial activity and host width of P. dendritiformis. Approximately 139 species of the genus Paenibacillus are known and the presence of species with biocontrol, insecticidal (antemicrobial) and antimicrobial activity is known and the similarity of P. dendritiformis was investigated. In our study, phage induction was performed with Mitomycin C of 17 P. dendritiformis strains identified by biochemical and molecular methods. The lysates from the induced strains were tested by cross dropping method against a total of 60 different isolates of saprophyte (P. dendritiformis and Bacillus sp.) And pathogen (P. larvae) strains isolated from bee flora. Bacteriophage was detected in 13 of P. dendritiformis strains tested. It was observed that the identified phages could infect at least one up to five different tested hosts. Bacteriophage PB22f was examined by electron microscopy and it was found that B type phage was not long tailed. The presence of phage, host width or bacteriocin / antimicrobial activity content of P. dendritiformis strains is thought to be important in terms of demonstrating their usefulness as a potential biocontrol agent in the treatment of bee diseases.