Türkiye'de 1980 sonrası dönemde uygulanan teşvik politikaları
Incentive policies implemented in the period after 1980 in Turkey
- Tez No: 594042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TOKUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teşvik politikaları; ülkelerin, sosyo-ekonomik ve toplumsal yapılarına bağlı olarak bazı sektörlerin hızla gelişmesine destek olmak amacıyla yapılan maddi veya manevi yardımlardır. Türkiye 1980 sonrası dönemde hem ekonomik büyümeyi hem de bölgeler arası gelişmişlik farklarını ortadan kaldırmak için her dönem farklı yaklaşım ve araçlarla teşvik politikaları uygulamıştır. 1980'li yıllardan sonra dünya genelinde yaşanan küresel değişiklikler Türkiye ekonomisine de etki etmiştir. İthal ikameci sanayi politikası çerçevesinde uygulanan para, kredi ve döviz politikaları değiştirilerek yerini ihracata dönük sanayileşme politikalarının uygulandığı bir sistem almıştır. Bu çalışmanın amacı; 1980 sonrası dönemin liberal söylem ile uygulanan teşvik politikalarının uyuşup uyuşmadığını irdelemek ve devlet müdahalelerini gerekli kılan koşulları incelemektir.
Özet (Çeviri)
Incentive policies are the pecuniary and non-pecuniary aids that countries provide in order to support some sectors to develop quickly depending on their socio-economic and communal structures. Turkey, during post-1980 period, has applied incentive policies through various approaches and means both in order to boost the economic growth and to eradicateinter-regional developmental differences. Global changest hat the world has undergone after the 1980s have had an influence on the Turkish economy as well. The monetary, credit and currency policies applied with in the frame of import- substitution industrialization policy was altered and export-oriented industrialization policies system was put in practive. The objective of this study us to scrutinize whether liberal discourse after 1980 complies with the incentive policies applied and to examine the conditions in which state intervention is required.