Töre saikiyle öldürme suçu
Crime of intentional killing with the motive of custom
  1. Tez No: 594040
  2. Yazar: ESMA ALTINDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmanın temelini Türk Ceza Kanunun 82/1-(k) maddesinde düzenlenen töre saikiyle öldürme suçu oluşturmaktadır. Töre saikiyle öldürme suçu kısaca, törelerin kendisi için biçtiği role aykırı davrandığı iddia edilen mağdurun; bu aykırılığın yarattığı motivasyonla ve toplumdaki cezalandırma beklentisinin karşılanması amacıyla öldürülmesidir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 82/1-(k) bendine göre bu suç için öngörülmüş olan ceza, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Her ne kadar suçun bir unsuru olmasa da, töre cinayetleri çoğunlukla kadın ya da kızların, erkek aile üyeleri tarafından öldürülmesi şeklinde kendini göstermektedir. Failler, mağdurun aile şerefine ve saygınlığına leke sürdüğünü iddia ederek, eylemlerini meşrulaştırmaktadır. Bu kapsamda haksız tahrik ile töre cinayetleri arasındaki ilişkinin sınırlarının net bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir.İlkel kökenine rağmen töre cinayetleri günümüzde Türkiye ile birlikte Dünyanın pek çok yerinde varlığını sürdürmektedir. Esasen, bu tür suçların ilgili mercilere yeterince raporlanmadığından şüphelenilmektedir; fakat yine de Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, her yıl 5,000 civarında kadının töre cinayetine kurban gittiğini tahmin etmektedir. Sonuç olarak, bu suçların bütün dünyada gerçekleştiği ve herhangi bir din veya inançla sınırlı olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The basis of study consists of crime of honor killing which is regulated in the article 82/1-(k) of Turkish Penal Code. Honor killing is briefly described as a murder which is the victim is alleged to be amoral and the motivation of killing is connected with the society's expectation of punishment. According to Turkish Penal Code (Act No. 5237) article 82/1-(k), the penalty for this crime is aggravated life imprisonment. Although it's not an element of the crime, honor killing most often show oneself as the murder of a woman or a girl by male family members. The offenders justify their actions by claiming that the victim has brought dishonor upon the dignity or prestige of the family. In this context, the boundaries of the relationship between unjust provocation and honor killings need to be clearly defined. Despite the primitive origins of honor killings, it continues it's existence in many parts of the world along with Turkey in this time and age. In fact, such crimes are widely suspected to be underreported; but still the United Nations Population Fund estimates that as many as 5,000 women are killed annually for reasons of honor. So it can be said that these crimes take place throughout the world and are not limited to one specific religion or faith.