Hicrî ilk üç asırda râvilerin rey sebebiyle tenkide uğraması
Râvis' undergoes to the critization due to their rey in the first three centuries
- Tez No: 594045
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ehl-i hadis ve ehl-i rey anlayışları sünneti tespit ve anlamada farklı yaklaşımları olan, İslam düşünce tarihini pek çok yönden etkileyen ilmî ve fikrî akımların başında gelmektedir. Bu anlayışlar arasındaki yöntem farklılıkları ve mihne hadisesi bu anlayışların birbirlerini tenkit etmesine sebebiyet veren başlıca hususlardır. Hicrî ilk üç asrın bu tartışmaların en yoğun yaşandığı dönem olduğu söylenebilir. Ayrıca bu dönem temel hadis kaynaklarının büyük ölçüde kaleme alınması ve ricâl bilgisinin aktarımının yoğun olarak yaşanmasından dolayı önem arz etmektedir. Cerh-ta'dîl eserlerinde ehl-i hadis anlayışının ehl-i rey mensuplarını tenkit ettiği görülmektedir. Bu tenkitler ehl-i rey mensuplarının hadisleri hadisçilerin ölçütlerine göre değerlendirmemesinden kaynaklandığı gibi rey anlayışına mensup olmak da bir cerh sebebi olarak kullanılmıştır. Ehl-i rey anlayışına mensup olup tenkit edilen kişilerin tespiti ve kendilerine yöneltilen tenkitlerin ilmî kriterlere göre değerlendirilmesi iki anlayış arasındaki tartışmaların anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The conception of the ahl al-hadith and the ahl al-ra'y are leading scientific and intellectual approaches that influence the history of the Islamic thought in many ways in identifying and understanding of Sunnah. The method diffrence between these insights and the mihna event caused these insights to criticize each other. It can be said that the first third centuries of hijrî were the most intense of these debates. In addition, it is important that the main hadith sources were written to a large extent during this period and transfer of rijal knowledge was intense. In Works of carh and ta'dîl, it is seen that the ahl al-hadith criticises the members of the ahl al-ra'y. These criticisms stem from the fact that the members of the ahl al-ra'y do not evaluate the hadiths according to the criteria of the ahl al-hadith and that being a member of the ra'y understanding was used as a reason for carh. Identifying the people who are members of ahl al-ra'y and criticizing them according to scientific criteria will contribute to the understanding of the discussions between the two appoaches.