Ölüm kaygısının tüketicilerin sigorta tercihlerine etkisi: Kuşaklar arası bir karşılaştırma
The effect of death anxiety on consumers insurance preferences: A comparison between generations
- Tez No: 594046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Her insanın başına gelecek bir olgu olan ölüm ve bu gerçek karşısında oluşan ölüm kaygısı, bireylerin tercihlerine etki etmektedir. Araştırma bu noktadan hareketle kuşaklar arası farklılıklar çerçevesinde tüketici satın alma davranışını ve bu davranışlara etki eden ölüm kaygısını incelemektedir. Bu kapsamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tüketici satın alma davranışları ve bu davranışlara etki eden faktörler incelenmiştir. İkinci bölümde ölüm kavramı ve ölüm kaygısı incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümde ise ölüm kaygısının tüketicilerin sigorta tercihlerine etkisini incelemek adına yapılan anketin bulgu ve sonuçları incelenmiştir. Edinilen sonuçlara göre tüketicilerin cinsiyeti, yaşı, medeni hali, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi ve gelirleriyle sigorta tercihleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda ölüm kaygısı ve tüketicilerin sigorta tercihi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Death, which is a phenomenon to be experienced by every human being, and the death anxiety against this fact, affects the preferences of individuals. From this point of view, the study examines the consumer buying behavior and the death anxiety that affects these intergenerational differences. In this context, the study consists of three parts. In the first part, consumer purchasing behavior and the factors affecting these behaviors are examined. In the second chapter, death concept and death anxiety were examined. In the third part of the study, the findings and results of the survey conducted to examine the effect of death anxiety on the insurance preferences of the consumers were examined. According to the results obtained, a significant relationship was found between death anxiety and consumer insurance preferences.