Gravitasyonel dalgalar fiziğindeki son gelişmeler
Recent developments in gravitational waves physics
- Tez No: 594061
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gravitasyonel dalgalar fikriyle ilgili ilk makale 1776'da Laplace tarafından yayınlanmıştır (Iqbal ve Monga 2014). Ancak, göreli bir kütle çekim teorisi oluşturmak için yapılan birçok girişimden sonra, Einstein 1915 yılında yayınladığı genel görelilik teorisi ile gravitasyonel dalgaların varlığını öngörmüştür. Genel görelilik teorisi, gravitasyonel dalgaları uzayzaman dokusunda ışık hızında serbestçe yayılan“dalgalanmalar (ripples)”olarak öngörmektedir. Genel göreliliğin temeli olan Einstein alan denklemleri ise, uzayzaman geometrisi ile maddenin özellikleri arasında bir köprü kurmaktadır. Genel görelilik teorisi, yıllar içinde pek çok testten başarıyla geçmiştir. Buna dair en önemli gelişmelerden biri, yakın zamanda LIGO dedektörlerinde çalışan araştırmacıların gravitasyonel dalgaları doğrudan gözlemlemeyi başarmış olmalarıdır. Bu çalışmada, Einstein alan denklemlerinin çözümleri olan gravitasyonel dalgalar ve polarizasyon özellikleri, genel görelilik teorisinin öngörüleri, gravitasyonel dalgaların tespit edilmesi, LIGO keşfinin verileri incelenmiş olup verilerden elde edilen parametrelere Newtonian bir yaklaşım gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laplace published the first paper about the idea of gravitational waves in 1776 (Iqbal ve Monga 2014). But, after many attempts to develop a relativistic theory of gravity, Einstein predicted the existence of gravitational waves with the general theory of relativity published in 1915. The general theory of relativity estimates the gravitational waves as freely emitted“ripples”in the space-time texture at the speed of light. Einstein Field Equations, which are the basis of general relativity, form a bridge between spacetime geometry and properties of matter. General theory of relativity has passed many tests over the years. One of the most important developments is that researchers who have recently work in LIGO detectors have managed to observe gravitational waves directly. In this study, gravitational waves with Einstein Field Equations and its polarization properties, predictions of theory of general relativity, detection of gravitational waves and data of LIGO discovery were analyzed and then Newtonian and Keplerian approximations were applied to the parameters.