Yüksek mukavemetli çeliklerde geri esneme kabiliyetinin farklı pekleşme modelleri için tahmin edilmesi
Prediction of springback characteristics of high strength steels for different hardening models
- Tez No: 594087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan çalışmada DP 600 ve DP 1000 çelikleri ele alınarak geri esneme kabiliyetleri belirlenmiştir. V kalıp ve U kalıplarda presleme işlemi sonrasında, oluşan geri esneme davranışları araştırılmıştır. Eş zamanlı olarak DynaForm programı yardımı ile simülasyon ortamına aktarılmıştır ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan simülasyonlarda üç farklı pekleşme modeli kullanılmış ve modellerin doğruluk oranları karşılaştırılmıştır. Simülasyonlarda Yoshida Uemori, Armstrong-Frederick ve Chaboche kinematik pekleşme modelleri kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda, yüksek mukavemetli çelikler için geri esnemeyi en iyi tahmin eden pekleşme modeli Yoshida Uemori olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the springback capabilities were determined by focusing on DP 600 and DP 1000. After the pressing process in V and U moulds, the emergent springback behaviours were researched. At the same time, they were transferred to simulation stage via DynaForm program and the results were compared. Three different strain-hardening models were used in these simulations and the accuracy rates were of the models were compared. These models which were used in the simulations are Yoshida Uemori, Armstrong-Frederick and Chaboche kinematic strain-hardening models. As a result of the comparison, Yoshida Uemori became the best strain-hardening model which estimated the springback for high strength steels.