Atıksu arıtma çamurlarının bertarafında solar kurutma sisteminin kullanımı
Use of solar drying system for disposal of wastewater treatment sludes
  1. Tez No: 594095
  2. Yazar: MESUT ŞÜKRÜ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülkemizde; artan biyolojik atıksu arıtma tesisleri, önemli bir takım sorunu da beraberinde getirmektedir. Atıksu arıtma tesislerinin işletimi sırasında meydana gelen çamur büyük bir problem teşkil etmektedir. Bundan dolayı arıtma çamurlarının bertarafı ayrı bir önem taşımaktadır. Bu bertaraf yöntemlerinden biri solar kurutma yataklarıdır. Solar kurutma yataklarına serilen çamur istenilen kuruluk oranına geldiğinde hacimsel olarak dörtte bir oranında azalmış olmaktadır. Çamurun solar kurutmalarda kurutulduktan sonra gübre olarak ve çimento fabrikalarında yakıt olarak değerlendirilmesi de avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada varılmak istenen ana hedeflerden biri; yenilenebilir enerji kaynaklarının çevre yatırımlarında kullanılma imkânlarının ortaya konulmasıdır. Son yıllarda artan arıtma tesisleri, çamur bertaraf maliyetlerini de gündeme getirmektedir. Hangi nihai bertaraf metodu seçilirse seçilsin çamur hacminin azaltılmasında yüksek enerji talebi olan mekanik susuzlaştırma ve kurutma prosesleri ön plana çıkmaktadır. Bu proseslerin işletme maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla özellikle küçük ve orta büyüklükteki arıtma tesisleri için, yeterli alanın mevcut olması durumunda, güneş enerjisiyle çamur kurutma ülkemiz için dikkate alınması gereken yöntemlerden biridir.
Özet (Çeviri)
In our country; increasing biological wastewater treatment plants bring with it a number of important problems. The sludge generated during the operation of wastewater treatment plants is a major problem. Therefore, the disposal of treatment sludge is of particular importance. One of these disposal methods is solar drying beds. When the sludge laid in the solar drying beds reaches the desired dryness rate, it decreases by one quarter in volume. It is also advantageous to use the sludge after drying in solar drying as fertilizer and as a fuel in cement plants. In this study, one of the main objectives; renewable energy resources to be used in environmental investments. Treatment plants, which have been increasing in recent years, also bring sludge disposal costs to the agenda. No matter which final disposal method is chosen, mechanical dewatering and drying processes with high energy demand come to the fore in reducing sludge volume. In order to reduce the operating costs of these processes, especially for small and medium-sized treatment plants, solar energy sludge drying is one of the methods that should be considered in our country if sufficient space is available.