Ankara Üniversitesi çiftliklerinin florası
Flora of Ankara University farms
  1. Tez No: 594096
  2. Yazar: CANSU DOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL NİLHAN TUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren üç çiftliğin doğal floristik yapısı ve çeşitliliği araştırılmıştır. İç Anadolu Bölgesinde bulunan Ankara iline bağlı araştırma alanları Haymana Araştırma ve Uygulama Çiftliği, Ayaş Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama İstasyonu, Kalecik Bağcılık Araştırma ve Uygulama İşletmesi olup bu çiftliklerde çeşitli tarımsal ürünler yetiştirilmektedir. Ayrıca Haymana Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde hayvancılık da yapılmaktadır. Ürünlerin ekildiği parsellerin etrafında bölgelerin doğal bitkileri yetişmektedir. Bu çalışma ile çiftliklerin biyoiklimsel analizleri yapılmış ve floristik özellikleri belirlenmiştir. Araştırma bölgelerine 2016-2018 yılları vejetasyon dönemi boyunca yapılan arazi çalışmaları ile bitki örnekleri toplanmıştır. Çalışma materyalini oluşturan bireyler arasında kök, gövde, yaprak, çiçek ve meyve özelliklerini en iyi yansıtan örnekler oluşturmakta olup, bu örneklerden en az ikişer adet toplanmıştır. Toplanan örnekler presleme ve kurutma işlemlerine tabi tutulup herbaryum örnekleri olarak hazırlanmış ve Herbaryum ANK'da muhafaza edilmiştir. Toplanan bitki örneklerinin teşhis edilmesi ile toplam olarak 40 familyadan 125 cinse ait 180 takson belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three farms of Ankara University were investigated according to their floristic structure and diversity. The research areas in Anatolia Region are Haymana Research and Application Farm, Ayaş Horticulture Research and Application Station, Kalecik Viticulture Research and Application Plant. All the areas are in central Anatolian region and according to P.H Davis' Grid system located in B4 square. Various agricultural products are grown in these farms. Natural plants of the regions grow around the parcels where the agricultural products are planted. In this study, natural floristic characteristics of farms were determined. During the vegetation periods of 2016-2018, plant samples were collected from the research area. Root, stem, leaf, flower and fruit characteristics of the study material were collected as dublicates. The collected samples were subjected to pressing and drying processes, and prepared as herbarium specimens and preserved in Herbarium ANK. 180 taxa belonging to 125 genera of 40 families were determined by identification of the collected plant samples.