Termik santrallerin çevresel etkileri üzerine bir araştırma
A research on the environmental effects of thermal power plants
  1. Tez No: 594104
  2. Yazar: ZAFER KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Enerji her sektörde kullanılan en önemli ihtiyaçtır. Ülkeler, artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak için, kaynakların elverdiği ölçüde değişik üretim tekniklerine başvurmaktadır. Dünya enerji ihtiyacının %90'a yakını fosil yakıt kaynaklarından karşılanmaktadır. İnsanoğlunun fosil enerji kaynaklarını kullanmaya başlaması ile birlikte çevre üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu süreç içinde hatalı şekilde yapılan yer seçimleri, çevre yönetimi, çevresel etkileri dikkate almayan teknoloji kullanımları bu sorunları giderek artırmıştır. Türkiye'de 1970'li yıllarda artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla termik santrallere yönelme olmuştur. O yıllarda termik santrallerin ortaya çıkaracağı çevre sorunları konusunda, Dünya'da ve Türkiye'de henüz yeterli bilgi birikiminin olmaması nedeniyle, olası çevre sorunları dikkate alınmadan hızla termik santraller inşa edilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla, özellikle yüksek fosil yakıt kullanımına dayanan termik santraller ile çevre ve canlılar için büyük risk oluşturan çevre sorunları ülkemiz gündemine girmiştir. Oysa Türkiye güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal vb. yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olmasına karşın bu kaynaklar yeterince değerlendirilememektedir. Bu kapsamda, bu çalışmada; termik santrallerin çevresel etkileri ile alternatif enerji kaynakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is the most important need used in every sector. To meet increasing energy needs, countries use different production techniques to the fullest extent possible. Nearly 90% of the world's energy needs are met by fossil fuel sources. As human beings began to use fossil energy resources, negative impacts on the environment began to emerge. In this process, the use of technology in the wrong place, environmental management, and the use of technology that do not take into account the environmental impacts have gradually increased these problems. In order to meet the increasing energy demand in Turkey in the 1970s it has been the year of orientation to the thermal power plants. In those years will reveal the thermal power plants in the world in environmental issues and rapid thermal power plants in Turkey, yet without taking into account possible environmental problems due to the lack of sufficient knowledge slitting began to build. Therefore, thermal power plants which are based on high fossil fuel usage and environmental problems that pose a great risk to the environment and living things have entered the agenda of our country. However, Turkey sun, wind, hydrides, geothermal and so on. Despite being a country rich in renewable energy sources, these resources cannot be adequately evaluated. In this context, in this study, the environmental effects of thermal power plants and alternative energy sources are investigated.