Gemi müzelerinde sergilenme teknikleri
Exhibition methods at ship museums
- Tez No: 594166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Gemi müzesi belki de ilk gemiler kadar eski bir kavramdır. Ya büyük kahramanlık gösteren, ya savaşlarda esir alınan ya da halkın ilgilisini çekecek bir özelliği olan veya maceraya katılan gemiler, belli dönemler halkın ziyaretine açık olmuşlardır. Son iki yüzyılda gelişen müzecilik kavramı ile beraber bu gemiler muhafaza edilip teşhir edilmek üzere resmi olarak müzelere dönüştürülmeye başlanmıştır. Bütün Dünya, tarihteki önemli gemileri muhafaza etmekte geç kalsa da, günümüzde büyük şehirlerde sahilde bir gemi müzesi olağan bir görüntüdür. Bu çalışmada, gemi müzelerinin sergilenme yöntemleri tespit edilip üzerinde incelemeler yapılmıştır. Sergilenme yöntemlerinden sonra ideal bir gemi müzesi nasıl olur, o soru cevaplandırılmaya çalışılmıştır. İdeal gemi müzesinde öğrenilenler ile de örnek olabilmesi için tarihten dört gemi seçilip bugün gemi müzesine hangi senaryolar ile çevrilirdi, bunlar araştırılmıştır. Gemi müzeleri, sergilenen birer obje olarak gözükseler de müzecilik konusunda en zor konulardan birisidir. Belkide Dünya'da ki sergilenen en büyük obje olan gemilere, hem bir genel yaklaşımla bakılmıştır, hem de her geminin kendine özel yarattığı şartlar tespit edilmeye çalışılmış ve sergileme teknikeri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A ship museum might be old as the first ships. Ships have been opened to visitation of public either due to their heroic actions of the ship or the fact that they were captured as a warprize or/and regarding to their unique properties. In the last two centuries, the concept of museum is emerging and with that more and more ships are converted to ship museums for both preservation and to visitation. Although the whole World is late protecting important ships, in today's cities, it is common to see a ship museum on the waterfront. Methods of the exhibition techniques for ship museums have been studied in this work. Furhtermore, this work tries to find an answer for an ideal ship museum. Four ships from the past have been chosen to turn into museums in todays condition to use methods learned from studying the ideal ship museum. Although ship museum might be perceived as an object, it is one of the most challenging subject in museum studies. A ship museums are one of the biggest objects that are exhibited and to comprehend them, a general approach has been applied as well as a ship specific technics.