Flow formıng yöntemi ile alüminyum jant üretiminin incelenmesi ve sonlu elemanlar yöntemi ile jant analizlerinin yapılması
Investigation of production of aluminium wheels with flow forming method and analyzing it with finite element analysis
- Tez No: 594167
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Otomotiv sektörü her geçen gün yeni bir teknoloji, tasarım ve yakıt sarfiyatı gibi alanlarda yapılan yeniliklerle ürettiği yeni araçlarıyla son kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Ana sanayi firmaların bu doğrultudaki talepleri yan sanayi üreticilerinin de mevcut üretim tekniklerini iyileştirmeleri gereksinimini doğurmuştur. Bu tez çalışmasında, alüminyum alaşımlı jantlar alçak basınç döküm ve flow forming üretim teknolojisi açısından ele alınmış olup, çalışma boyunca her iki üretim teknolojisi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda jant darbe ve virajda yorulma testleri gerçekleştirilmiş ve yapılan jant tasarımları bilgisayar ortamında sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları son bölümde her iki üretim tipi için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is trying to attract end users with its new vehicles, which are produced with innovations in fields such as new technology, design and fuel consumption. The demands of the original equipment manufactureres in this direction have led to the need for the sub-industry manufacturers to improve their existing production techniques. In this thesis, aluminum alloy wheels are discussed in terms of low pressure die casting and flow forming production technology and detailed information is given about both production techniques. In accordance with this information, wheel impact and bending fatigue tests were performed and the wheel designs were analyzed by the finite element method. The results of the analyses were compared for both wheel types in the last part of the thesis.