Adölesanların metabolik sendrom riski ve beslenme durumları açısından değerlendirilmesi
Assesment of metabolic syndrome risk andnutritional status of adolescents
  1. Tez No: 594217
  2. Yazar: FATMA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Adölesanların Uluslararası Diyabet Federasyonu metabolik sendrom (MetS) tanı kriterlerine göre MetS ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla planlanan bu çalışmaya: 10-19 yaşları arasında MetS'si olan (MetS(+)) 11 erkek ve MetS'si olmayan (MetS(-)) 27 erkek olmak üzere 38 erkek ; MetS'si olan 26 kız, MetS'si olmayan 65 kız olmak üzere 91 kız toplamda 129 fazla kilolu obez adölesan alınmıştır. Adölesanların; sosyodemografik özellikleri, beslenme durumları ve fiziksel aktiviteleri sorgulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve bazı biyokimyasal parametreler ile kan basınçları ölçülmüştür. Adölesanların ortalama beden kütle indeksi (BKİ) MetS (+) ve MetS (-) gruptaki erkeklerde sırasıyla 32,9±4,51 kg/m2 ve 29,5±4,85 kg/m2 ; kızlarda ise 32,0±5,36 kg/m2 ve 30,6±4,89 kg/m2 bulunmuştur. Erkek adölesanlarda MetS (+) grupta vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), bel çevresi, boyun çevresi, yağsız vücut kütlesi, vücut sıvı ağırlığı ortalamaları MetS (-) gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the metabolic syndrome (MetS) according to diagnostic criteria of the International Diabetes Federation (IDF) and nutritional status of adolescents. A total of 38 male adolescents, 11 with MetS (MetS(+) ) and 27 without MetS (MetS(-) ) ; and a total of 91 female adolescents, 26 with MetS and 65 without MetS,aged between 10 and 19 years were included in the study. The adolescents' ; sociodemographic characteristics, nutritional status and physical activities were questioned, antropometric measurements were taken, some biochemical parameters were analyzed and blood pressures were measured. The mean body mass index (BMI) of adolescents was found 32,9±4,51 kg/m2 and 29,5±4,85 kg/m2 in male, and 32,0±5,36 kg/m2 and 30,6±4,89 kg/m2 in females for MetS(+) and MetS (-) group respectively.