Endüstriyel atık suların peyzaj mimarlığı uygulamalarında kullanılabilirliğinin araştırılması
Availability of landscaping architectural investigation with the industrial waste water
- Tez No: 594216
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Arıtılmış atık suların kullanımı ile hem kullanılan şebekelerin yükünün hafiflediği hem de artan su tüketiminde suyun sürdürülebilirliğinin sağlandığı gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında arıtılmış atık suların peyzajda hangi şartlarda kullanılabilir olduğu, atık su karakteristiğine göre ülkemizde peyzajda kullanımı tablolar halinde listelenmiştir. Bu nedenle de çıkardığımız teorik sonuca da uygun olarak arıtılmış atık suların peyzajda kullanımının suyun verimli olarak kullanılmasında önemli bir etken olduğu, ancak ülkemizde etkin bir şekilde bu uygulamaların kullanılamadığı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of treated wastewater in landscaping conditions and the use of landscaping in our country according to wastewater characteristics are listed in tables. With the use of treated wastewater, it was observed that the load of the networks used decreased and the water sustainability was ensured in the increasing water consumption. Therefore, it was concluded that the use of treated wastewater in landscaping was an important factor in the efficient use of water in accordance with the theoretical result, but that these applications could not be used effectively in our country.