The residential neighborhood as a spatial habitus: The lived space of Yenimahalle, Ankara
Habitus olarak mahalle: Ankara, Yenimahalle'nin yaşanan mekanı
- Tez No: 594223
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Mahalle, kent çevresinde temel bir sosyo-mekansal fenomendir. Mahalle kültürü, kent yaşamında günlük hayatın mekansal kalıplarıyla kendini gösterir. Bu nedenle mahallenin yaşanan mekanı farklı sosyal gruplarına ait farklı yaşam biçimlerinin bir anlatımı olarak tanımlanabilir. Yaşanan mekan, fonksiyon çeşitliliği, farklı etkinlik düzenleri ve insan-çevre arasındaki farklı ilişkileri içerir. Dolayısıyla, bir mahallenin mimari özelliklerinin o mahallenin mekansallığı ve toplum yaşamı üzerinde etkileri vardır. Bu bakımdan mahalle birimi fikri, Ankara'nın başkent olarak inşaa edilme biçiminde etkili olmuş ve mimari, kültürel ve tarihi değerleri bakımından halen mevcuttur. Ancak son yıllarda, konut alanlarının hem fiziksel hem de sosyal kalıpları bazı ekonomik, demografik, sosyolojik ve kültürel nedenlerden dolayı toplu konut veya kapalı siteler olarak biçimlendirilmekte ya da dönüştürülmektedir. Fakat mahalle, şehir hayatında çevresel, kültürel, ahlaki, toplumsal ve yerel değerlerden oluşur. Bu nedenle, kentsel planlama ve tasarım süreçlerinde bu değerler dikkate alınmalıdır. Bu bağlamda tez, mahalle çevresini yaşayanların etkinleştirildiği ve yaşam tarzlarının desteklendiği anlamlı çevre olarak tanımlar. Bu sebeple bir yaşam çevresi olarak mahalle, fiziksel mekanın kültürel şekillenmesini ifade eden mekansal bir habitus olarak kavramsallaştırılır ve bu tez mahallenin yaşanan mekanının özelliklerine odaklanmakta ve mahalle sakinlerinin farklı yaşam formlarıyla mahalle mekanları arasındaki ilişkiyi habitus kavramı açısından eleştirel bir biçimde incelemektedir. Mahalle biriminin hem fiziksel hem de sosyal özelliklerini ve mahalle sakinlerinin mekansal deneyimlerini habitus bağlamında değerlendirip belgelemek için Yenimahalle'de bir çalışma alanı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The neighborhood is a fundamental socio-spatial phenomenon in the urban environment. The neighborhood culture manifests itself in the urban space through the spatial patterns of everyday life. Hence, the lived space of the neighborhood can be defined as a narrative of different life forms of different social groups. The lived space includes the diversity of functions, activity patterns and relationships between manand-environment. Therefore, the architectural features of a neighborhood has implications in its spatiality and community life. In this respect, the neighborhoodunit idea has been influential in the way Ankara was built as a capital city, and is still present in terms of its architectural, cultural and historical values. However, in the recent years, both the physical and social patterns of the residential neighborhoods have been shaped or transformed as mass housing or gated communities due to some economic, demographical, sociological and cultural reasons. However, the neighborhood is constituted of environmental, cultural, moral, communal and local values within the city life. Thus, these values should be taken into consideration in the planning and urban design processes. In this context, this thesis defines the neighborhood environment as meaningful milieu within which the inhabitants are being enabled, and their lifestyles can be enhanced. Hence, the neighborhood as a living environment is conceptualized as a spatial habitus which refers to the cultural embodiment of physical space, and this thesis focuses on the features of the lived space of a residential neighborhood, and critically examines the relationship between inhabitants' life forms and neighborhood-unit spaces in terms of habitus. A specific site is chosen in Yenimahalle as an example of a residential neighborhood to document both physical and social features of the neighborhood and the lived experience of its inhabitants in the context of habitus.