Examination of physical and perceptual qualities of neighborhoods after pandemic period
Pandemi sonrasında konut yakın çevrelerinin fiziksel ve algısal niteliklerinin irdelenmesi
  1. Tez No: 752489
  2. Yazar: BEGÜM SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE EKŞİOĞLU ÇETİNTAHRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
2019 yılının mart ayında Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 virüsünü pandemi olarak ilan etmesi ile kentsel yaşantıyı da etkisi altına alan müdahale araçları rutin düzeni değiştirmiştir. Uygulanan önlemler bu dönemdeki alışkanlıkların pandemi sonrasında bir yaşam tarzı olarak karşımıza çıkabileceğini göstermektedir. Alışagelmişin dışında yeni yaşam tarzının gerektirdiği kullanımların mekânsal düzen üzerinden yeni sorun ve çözüm önerilerini tartışması gerekmektedir. Bu çalışma pandemi sonrasında konut alanlarından memnuniyet ve beklentileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla farklı niteliklerde konut alanları barındıran İzmir İlinin Narlıdere İlçesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. İlçe içerisinde seçilen mahallelerde pandemi sonrasında konut alanlarından memnuniyet ve beklentileri ortaya koyacak bir hanehalkı anketi uygulanmıştır. Anket sorularının belirlenmesi amacıyla tasarım kökenli ve sağlık kökenli uzmanlıklara sahip katılımcılara bir pilot anket düzenlenerek bu uzmanlıkların bakış açısına göre ve pandemi temelli olacak şekilde konut alanlarından beklenen nitelikler belirlenmiştir. Belirlenen bu nitelikler hanehalkı anketine veri sağlamıştır. Söz konusu anket ile çalışma alanında bulunan mahallelerdeki konut alanlarında yaşayan kişilere, tasarım ve sağlık kökenli uzmanların önerdiği konut alanı niteliklerini ve kişilerin kendi kriterlerini değerlendirebilecekleri anket sorularından oluşan hanehalkı anketi uygulanmış. Kişilerin konut alanlarından memnuniyetlerini ve gelecekteki beklentilerini ölçümlemeyi amaçlayan anket çalışması sonuçları, yaşanılan konut alanlarının nesnel olarak ölçülebilir fiziksel çevre nitelikleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, günümüzde yaşadığımız pandemi süreci ve ileride karşılaşılabilecek benzeri durumlarda, kişilerin sağlıklı bir konut alanında yaşayabilmesi için konutun ve yakın çevresinin barındırması gereken kriterler tartışılmış. Analizlerin sonucunda fiziksel çevre niteliklerinin, pandemi öncesi ve sonrası görüşe göre konut ve mahalleden duyulan memnuniyette etkili olduğuna ilişkin ipuçları bulunmaktadır. Çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the World Health Organization's declaration of the Covid-19 virus as a pandemic in March 2019, the intervention tools that also affected urban life changed the routine order. The measures taken during the fight against the pandemic, restrict the interaction of people with the place. It opens discussion that these acquired habits can appear as a lifestyle after the pandemic. It is thought that the use of space arrangement disciplines, which are required by the new lifestyle, should discuss new problems and solution proposals through spatial order. This study aims to reveal satisfaction and expectations from residential areas after the pandemic. Narlıdere neighbourhood of İzmir Province, which has housing areas of different qualities, has been determined as the study area. A household survey was conducted to reveal satisfaction and expectations from residential areas after the pandemic. In order to determine the questions of the survey, a pilot survey was conducted with the participants with design-based and health-based specialties. These characteristics provided data for the household survey. A household survey was applied. The results of the survey, which aims to measure people's satisfaction and their future expectations, were compared with the objectively measurable physical environmental qualities. As a result of the study, the criteria that the house and its immediate surroundings should meet for people to live in a healthy housing area in the pandemic process we are experiencing today and similar situations that may be encountered in the future were discussed. As a result of the analyses, there are clues that physical environmental qualities are effective in satisfaction with housing and neighbourhood, according to the pre- and post-pandemic view. Solution suggestions have been made.