Hemşirelik bakımına duyarlı göstergelerin belirlenmesi: Yoğun bakım örneği
Determination of nursing sensitive indicators: Intensive care unit example
- Tez No: 594222
- Danışmanlar: PROF. DR. AYİŞE KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde hemşirelik bakımına duyarlı göstergeleri belirlemek amacıyla keşfedici sıralı desenli tanımlayıcı olarak, Mayıs 2015 ve Kasım 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada; üç farklı hastaneden ve hemşirelik eğitim kurumundan 12 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşme sonuçları birebir deşifre edilerek içerik analizleri yapılmıştır. Bu yolla 41 adet Türkiye'ye yönelik hemşirelik bakımına duyarlı gösterge belirlenmiştir. İkinci aşamada, sistematik derleme çalışması ile hemşirelik bakımını değerlendirmeye yönelik uluslararası literatür incelenmiştir. Metodolojik bir yaklaşım olarak,“Sistematik İncelemeler ve Meta Analizler için Tercih Edilen Raporlama Öğeleri Yönergesi”doğrultusunda 1997-2017 zaman dilimi içerisinde veri tabanlarında ve gri literatürde İngilizce veya Türkçe olarak yayımlanan çalışmalar ayrıntılı olarak taranmış ve 3633 yayına ulaşılmıştır. Öncelik kriterlerinin uygulanması sonucu 39 çalışmaya ulaşılmıştır. Sistematik derleme çalışması sonucunda, 47 adet hemşirelik bakımına duyarlı gösterge belirlenmiştir. Üçüncü aşamada, nitel görüşme ve sistematik derleme çalışmaları sonucu tespit edilen hemşirelik bakımına duyarlı göstergeler birleştirilerek“yoğun bakım ünitelerine özgü hemşirelik bakımına duyarlı göstergeler listesi”oluşturulmuş ve uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman grup tarafından puanlanan hemşirelik bakımına duyarlı göstergeler,“Analitik Hiyerarşi Süreci”uygulanarak ağırlıklandırılmıştır. Ağırlıklandırmalara göre; yoğun bakımlara özgü, öncelikli önem derecesine sahip, hemşireliğe duyarlı ve ölçülebilir temel göstergeler belirlenmiştir. Belirlenen göstergeler için, 0,75 ve üzeri eşik değerine göre 26 göstergeye ve 0,73 ve üzeri eşik değerine göre 22 göstergeye ulaşılmıştır. Basınç yarası oranı, hasta düşme oranı ve üriner kateter ilişkili enfeksiyonlar sırasıyla ilk üç önemli göstergeyi oluşturmaktadır. Sonuçlara dayanılarak, Türkiye'ye özgü hemşirelik bakımına duyarlı göstergeleri içeren, hemşireliğe özgü ulusal veri tabanı oluşturulmasına yönelik politika ve prosedürlerin geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as an exploratory sequential descriptive study in order to determine the nursing-sensitive indicators in intensive care units in May 2015 to December 2018. In the first stage, in-depth qualitative interviews were conducted with twelve interviewers from three different hospitals and academia. The 41 nursing-sensitive indicators were identified for Turkey. In the second stage, the international literature on the evaluation of nursing care by a systematic review was examined. In accordance with“Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses”, the studies published in English or Turkish in the databases and gray literature in 1997-2017 period were scanned, 3633 publications were reached. The 39 studies were reached with the implementation of the priority criteria. The 47 nursing-sensitive indicators have been determined. In the third stage, the indicators that are determined by the qualitative interviews and the systematic review are combined and“a list of nursing-sensitive indicators specific to the intensive care units”has been established and presented to the experts. The indicators graded by expert panel were weighted by applying“Analytic Hierarchy Process”. The main indicators which are nursing-sensitive, which measurable, and which have a priority importance are determined. The 22 indicators were reached according to the threshold value of 0.75 and above, the 26 indicators according to the threshold value of 0.73 and above. Pressure ulcer rate, patient fall rate, urinary tract infections constitute the first three important indicators. It is proposed to develop policies and procedures for the creation of a national nursing database.