Fotovoltaik sistem ve damla sulama yöntemiyle sulanan fındıkta sulama uygulamalarının verim ve verim bileşenlerine etkisi
Determination of hazelnut yield and yield components irrigated drip irrigation method and of photovoltaic system
- Tez No: 594225
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN TONKAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada fındıkta sulama amaçlı olarak kurulan 5 kW fotovoltaik sisteminin bileşenlerinin kurulumu ve etkinlik değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma, fındık bahçelerinin damla sulama ile sulanmasını esas alan proje sahasında yürütülmüştür. 2017 yılı içerinde 1140553 nolu TÜBİTAK destekli olarak yürütülen çalışma kapsamında, fındık bahçesine Temmuz ve Ağustos aylarında toprak nem takibi sonuçlarına göre sulama yapılmıştır. Fotovoltaik sistemden elde edilen verilere göre, offgrid akülü fotovoltaik sistem fındık bahçelerinin sulanmasında efektif olarak kullanılabilmektedir. Özellikle güneş şiddetinin yeterli olduğu saatlerde motopomp enerjiyi direk olarak panellerden karşılayabilmektedir. Sulamanın tamamlanamadığı koşullarda, akülerde sulamanın yapılmadığı zaman diliminde biriken enerjiden yararlanmaktadır. Fındık verim değerleri de sulama suyuna olumlu tepki göstermiştir. Çalışma alanında, sulama ile fındıkta verim artışı kontrol konusuna göre %89 oranında gerçekleşmiştir. Bu bulgu ile özellikle güneye bakan yamaç arazilerde özellikle Temmuz ayında ve Ağustos başlangıcında fındığın sulama suyuna ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Diğer taraftan fındık verimini etkileyen yaprak su potansiyeli, meyve ağırlığı ve meyve iç ağırlığı parametreleri sulama konularından etkilenmiştir. Bununla birlikte, meyve kalınlığı, iç randımanı, çotanaktaki meyve sayısı ve yaprak klorofil içeriği sulama konularından önemli oranda etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the components of 5 kW photovoltaic pressure system, which is established for irrigation in hazelnut, have been installed and the yield is evaluated. The research was carried out at the project site based on irrigation of hazelnut orchards with drip irrigation. Within the scope of the study conducted in 2017 with the support of TUBITAK, hazelnut orchard was irrigated 4 days apart in July and August. The point is that the photovoltaic system cannot fill the batteries required for 4 days. When calculated theoretically, this time period is sufficient to fill the batteries. However, in the Black Sea region, the temperatures of the batteries can be affected by hot weather but partly cloudy. Soil moisture was monitored throughout the study. Irrigation was started when 40% of the available moisture content was consumed. Under the current conditions, the time required to bring the soil to the field capacity has been clearly determined by calculating the soil moisture. Hazelnut yield values showed positive response to irrigation water. In the study area, the increase in irrigation and hazelnut yield was 89% compared to the control subject. This finding indicates that hazelnuts need irrigation water, especially in the south-facing hillside lands, especially in July and at the beginning of August. On the other hand, leaf water potential, fruit weight and fruit internal weight parameters affecting hazelnut yield were affected by irrigation issues. However, fruit thickness, internal yield, number of fruits in water and leaf chlorophyll content were not significantly affected by irrigation.