Electrochemical formation of Al-Sc alloy in molten salt
Erimiş tuz içerisinde elektrokimyasal yöntemle Al-Sc alaşımı oluşturulması
- Tez No: 594278
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Al-Sc alaşımları ticari olarak satılan alüminyum alaşımlarına kıyasla daha iyi mekanik özelliklere sahiptir. Bu tez çalışmasında, düşük tenörlü lateritik nikel cevherinin hidrometalurjik işlem sonucu yan ürün olarak elde edilen ScF3 veya alternatif bileşiklekleri, elektrokimyasal olarak indirgeyip ağırlıkça en az %2 skandiyum içeren Al-Sc alaşımları üretilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, Al-Sc alaşımlarının elektrokimyasal üretimi saf CaCl2 ve CaCl2-NaCl karışımları içerisinde çalışılmıştır. Bu çalışmalarda, grafit-sıvı alüminyum- CaCl2 veya CaCl2-NaCl etkileşimi, voltaj ve elektroliz süresinin Sc kazanım oranına etkisi, elektrolitik Al-Sc alaşımlarının CaCl2 ve CaCl2-NaCl karışımları içindeki birleşme davranışları, su giderme işleminden kalan CaO'in Al-Sc alaşımının saflığına etkisi, elektrolite eklenen NaCl'nin etkisi araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, ScF3'ün CaCl2 ve CaCl2-NaCl karışımlarındaki çözünürlük davranışları ve farklı katot malzemeleri ve seramik membran kullanımı üzerinde durulmuştur. Optik mikroskop, SEM-EDS ve XRD analizlerinin sonuçlarına göre Al-Sc alaşımları, saf CaCl2 ve CaCl2-NaCl tuz karışımları içerisinde, erimiş tuz elektrolizi yöntemiyle, ScF3, NaScF4 ve Na3ScF6 fazlarını içeren yerli skandiyum tozunu elektrokimyasal olarak indirgenip sıvı alüminyumla yerinde alaşımlanarak başarıyla üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Al-Sc alloys have better mechanical properties in comparison to commercial aluminum alloys. The aim was to produce Al-Sc alloys containing at least 2wt % scandium by electrochemical reduction of the byproducts such as ScF3 or the alternative compounds obtained from hydrometallurgical processing of low grade lateritic nickel in this thesis. Electrochemical production of Al-Sc alloys in pure molten CaCl2 and CaCl2-NaCl mixtures was studied for this purpose. The graphite-liquid aluminum-CaCl2 or CaCl2-NaCl interaction, the effect of voltage and duration of the electrolysis on Sc recovery rate, the coalescence behavior of the electrolytic Al-Sc alloy in molten CaCl2 and CaCl2-NaCl mixtures, the effect of CaO left from the dehydration process on the purity of Al-Sc alloy, the effect of NaCl addition into the electrolyte were investigated. In addition, solubility behavior of ScF3 in pure molten CaCl2 and CaCl2-NaCl mixtures and utilization of different cathode materials and ceramic membranes were examined. According to the results of the optical microscopy, SEM-EDS and XRD analyses, Al-Sc alloys were produced successfully by electrochemical reduction of domestic scandium bearing powder containing ScF3, NaScF4 and Na3ScF6 phases. Alloying in-situ with liquid aluminum in both molten CaCl2 and CaCl2-NaCl salt mixtures with molten salt electrolysis method was possible.