Olağanüstü hallerde derogasyon: Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uluslararası medenî ve siyasî haklar sözleşmesinin karşılaştırmalı incelemesi
Dérogation en cas d'urgence: Etude comparative de la Convention Européenne des Droits de L'homme et du pacte international relatif aux droits civils et politiques
- Tez No: 594321
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Olağan dönemlerde olduğu gibi devletlerin çeşitli sebeplerle maruz kaldıkları olağanüstü hallerde de kişi hak ve hürriyetlerinin korunması büyük önem arz etmektedir. Bir taraftan karşı karşıya olunan tehditle mücadele etmek suretiyle kamu düzeninin tekrar tesisi diğer taraftan kişi hak ve hürriyetlerine riayet edilmesi devletler açısından önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Bu noktada devletin geleceği ve toplumsal çıkar ile bireysel hak ve özgürlükler arasındaki dengeyi sağlamak amacıyla öngörülen derogasyon hükümleri, insan hakları sözleşmelerinin en önemli maddelerinden birini oluşturmaktadır. Devletlerin olağanüstü halleri bahane etmek suretiyle insan hakları sözleşmeleri altındaki yükümlülüklerinden sapması ve bu kapsamda kişi hak ve özgürlüklerini ihlal etmesi, derogasyon meselesini uluslararası insan hakları hukuku açısından son derece önemli hale getirmektedir. Bu kapsamda, bireysel hak ve özgürlükler ile toplumsal çıkarlar arasında denge kurmayı amaçlayan derogasyon hükümlerinin sözleşme organlarının içtihatları ışığında analizinin insan hak ve hürriyetlerinin olağanüstü dönemlerde de azami seviyede korunmasına katkı sunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As with ordinary times, the protection of human rights and freedoms is also of great importance in extraordinary situations to which states are exposed for various reasons. Restoring law and order by fighting the threat faced with while respecting the rights and freedoms of individuals, is a major challenge for states. At this stage, the provisions of derogations which were envisaged to balance the future of states and public interests with individual rights and freedoms constitute one of the most important articles of human rights conventions. Violation of individual rights and freedoms under the human rights conventions by States, under the pretext of extraordinary circumstances, makes the question of the derogation extremely important. Therefore, it is considered that the analysis of derogation provisions aimed at striking a balance between individual rights and freedoms and public interests, in the light of the case law of these treaty bodies, will contribute to effective protection of individual rights and freedoms also during extraordinary periods.