Niğde Bölgesi kalsiyum karbonatlı kayaçların fiziko-mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physico-mechanical properties of calcium carbonate rocks in Nigde religion
  1. Tez No: 594395
  2. Yazar: NESLİHAN TUĞÇE TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER YUSUF TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bölgemizde önemli karbonatlı kayaç oluşumları bulunmakta, özellikle çeşitli endüstrilerde ve inşaat sektöründe agrega (kırmataş) olarak kullanım alanı bulmaktadır. Uygulamada özellikle dayanım, aşınma, sertlik, kırılabilirlik gibi bazı kayaç özelliklerinin standart değerlerde elde edilmesi öne çıkmaktadır. Deneysel çalışmalar sonucunda; ISI değerlerine göre, KK-03 ve KK-05'in“Sert”, KK-04, KK-06 ve KK-07'nin“Çok Sert”ve KK-08'in de“Çok Çok Sert”kayaç sınıfında olduğu, AIV değerlerine göre ise KK-03, KK-04, KK-05 ve KK-06'nın zor kırılır ve KK-07 ve KK-08'in ise çok zor kırılır kayaç türü olduğu anlaşılmaktadır. Ortalama test sonuçlarına göre iki numune (KK-04 ve KK-05) belirtilen sınır değerden (200 kg/cm2) daha yüksek tek eksenli basınç dayanımı değerine sahiptir. Ortalama test sonuçlarına göre kalker numunesi (KK-06) ise sınır değerlerden çok daha yüksek tek eksenli basınç dayanımı değerine sahiptir. KK-04, KK-06 ve KK-07 en düşük CI değerine sahip olduğu dolayısıyla kolay kırılabildiği ancak KK-03, KK-05 ve özellikle KK-08'in benzer CI değerlerine sahip olduğu ve nispeten daha zor kırılabilirliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır. KK-05 ve KK-07 nolu örneklerin benzer öğünme davranışı gösterdiği, özelikle KK-08 nolu örneğin çok zor öğündüğü, bunun yanı sıra KK-03, KK-04 ve KK-06 nolu kayaç örneklerinin öğünmelerinin çok daha kolay gerçekleştiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are significant carbonated rock formations in our region that are used as aggregate (crushed stone) especially in the construction industry as well as in other industries. Typical values for certain properties of rocks such as strength, abrasion, hardness and resistance are important in practice. At the end of experimental studies, it is understood that according to ISI values, KK-03 and KK-05 are classified as“Hard”, KK-04, KK-06 and KK-07 as“Very Hard”and KK-08 as“Very Very Hard”; and according to AIV values, KK-03, KK-04, KK-05 and KK-06 are difficult to break and KK-07 and KK-08 are very difficult to break. According to the mean test results, two samples (KK-04 and KK-05) have higher uniaxial compressive strength than the specified limit value (200 kg/cm)2). According to the mean test results, (KK-06) the uniaxial compressive strength of the the limestone sample is much higher than the limit values. It is understood that KK-04, KK-06 and KK-07 have the lowest CI values, and therefore, are easy to break, but KK-03, KK-05 and especially KK-08 have similar CI values and are relatively difficult to break. It has been found that KK-05 and KK-07 samples exhibit similar abrasive wear behavior, especially KK-08 sample is very difficult to grind, and additionally, the rock samples of KK-03, KK-04 and KK-06 are much easier to be abrased.