Tıp Hukukunda kişisel verilerin açıklanması suçu
Disclosure of personal data in Medical Law
- Tez No: 594394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kişiler tedavi olmak amaçlı hastaneye başvurduğunda aslında özel hayatlarını tanımadıkları kişilerle paylaşma yolunda ilk adımı atmış olurlar. Hastanın kimseye açıklamadığı sırları hastaneye girişi ile tanımadığı kişilerin bilgisine dahil olmaktadır. Bu durum hastaları, tedavi olmaktan vazgeçmeye itebilmektedir. Bu sebeple hastanın hastaneye girdiği andan itibaren sağlık sebebiyle paylaştığı sırların sağlık personeli tarafından korunacağı güveni içerisinde olması gerekmektedir. Çalışma, bu güveni sağlamak amacıyla Türk Ceza Kanunu'nda ortaya çıkan kişisel sağlık verilerinin açıklanma suçunu konu almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kişisel sağlık verilerine ilişkin temel kavramlar açıklanmış, ikinci bölümde konuya ilişkin yasal düzenlemeler incelenmiş, üçüncü bölümde suç inceleme yöntemi ile tıp alanında kişisel verilerin açıklanması suçu irdelenmiş ve son bölümde ise suçun istisnası olan bildirim yükümlülüğüne yer verilmiştir. Çalışmanın“Sonuç”kısmında ise konuyla ilgili varılan kanaatlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When patients go to a hospital to receive a treatment, they take the first step of sharing their private life secrets with some one that they do not know. So, The secrets they do not share with no one are being recorded by hospital. This case may cause patient to not visiting the hospital for treatment. For these reasons individuals should feel confident that the secrets they shared with medical personnel willl be protected. This study is about the punishment of expose of private secrets of patient in Turkish penal law. In the first part of this study the basic concepts and in the second part of the study the legislative regulations were explained. In third part the penalty of explaining the private data of treatment records are questioned by using crime investigation method. After that the conditions that let the private treatment record to be shared whit the authority are explained. In the final part ideas about the private records of treatment is discussed.