An experimental study on the performance of geotextile tubes in beach nourishment applications
Kıyı beslemesi uygulamalarında jeotekstil tüplerin performansı üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 594399
  2. Yazar: EMRECAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada batık jeotekstil yapıların kıyı besleme uygulamalarında topuk koruma olarak performansları fiziksel model deneyleriyle araştırılmıştır. Kıyıya dik sediman taşınım miktarları ve jeotekstil tüplerin kum tutma performansları uygulanan besleme profillerindeki fırtına sonrası değişimlere (erozyon ve birikme) ve kıyı çizgisindeki geri çekilme ya da ilerleme mesafelerine göre değerlendirilmiştir. Deneylerde sediman tane boyutu, besleme eğimi, jeotekstil tüplerin su kesimleri ve dalga diklikleri değişken tutulmuştur. Taban profilindeki ve kıyı çizgisindeki değişimler incelendiğinde, belirgin dalga yüksekliğinin ve dalga dikliğinin artması aşınma miktarını artıran etmenler olarak görülmüştür. Kum tane çapının artmasının yakın kıyıdaki sediman hareketini azalttığı, besleme açısının dikleşmesinin aşındıran ve biriktiren dalgaların özelliklerini güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Kıyı beslemesiyle birlikte kırılma bölgesinde topuk yapısı kullanımının geri çekilme ve ilerlemelere olumlu bir etkisi olmadığı, kırılma bölgesinin dışına yerleştirilen jeotekstil tüplerin ise batık dalgakıran olarak daha verimli çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, performance of submerged geotextile tubes as toe protection for the beach nourishment applications was investigated through physical model tests. Cross-shore sediment transport volumes and sand protection performances of geotextile tubes were evaluated based on the measured post-storm beach profile changes and recessions or progressions of shoreline. In the experiments, the effects of fill material sediment grain sizes, fill angles, negative freeboards of geotextile tubes, and wave steepnesses were investigated. According to the profile measurements, the increase in the significant wave height and wave steepness were found as augmentative factors of beach erosion. It was observed that the increase in sand grain diameter reduces the sediment movement in nearshore, while steepening of the fill angle strengthened the effect of the erosive and accretive waves. It was also observed that using tubes as toe protection in beach nourishment applications in wave breaking zone did not have positive effects on recessions or progressions, instead geotextile tubes placed outside of breaking zone as submerged breakwaters worked more efficient.