Ahmet Kuşeyrî Süheyl'in Müfessir adlı eserinin tahlili
The analysis of the work of Ahmet Kuşeyrî Süheyl 'Al Mufassir'
  1. Tez No: 594409
  2. Yazar: MUZAFFER MARANGOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tefsir İlmiyle ilgili telif edilen eserlerde önceki müfessirler, gerekli kuralları çoğu zaman dağınık halde vermişlerdir. Endenozyalı muasır bir yazar olan Ahmed Kuşeyri Süheyl,“el- Müfessir”adlı eserinde, bu bilgileri bir araya getirmiştir. Özellikle yaşadığımız çağda bu tarz eserler, Kur'an'ı anlama ve yorumlama açısından önemli bir konuma sahiptir. Müfessir'de bulunması gereken şartlar, müfessirin takınması gereken edep, âdâp ve ahlak ile müfessirin başvurması gereken kaynakların ele alındığı bu eserin en önemli özelliği, tefsir faaliyeti yürüten müfessiri bütün yönleriyle ele alması ve bu alanda müstakil bir çalışma olmasıdır. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Suudi Arabistan'da tamamlayan yazar, o bölgede hâkim olan selefi çizginin etkisi altında kalmasına rağmen eseri, tefsir ilmi açısından büyük önem arz etmektedir. Eserde konunun çok geniş olarak ele alındığı, oldukça fazla kaynaktan yararlanıldığı ve bu alanda kaynak sayılabilecek ciddi bir çalışmanın ortaya konulduğu net olarak anlaşılmaktadır. Yazar, bu eserde bir yandan müfessiri ele alırken, tefsirde önemli yeri olan bazı müfessirleri tanıtmış, diğer yandan müfessirde bulunması gereken şartları geniş bir şekilde incelemiş, müfessirin takınması gereken edebi ve takip etmesi gereken âdâbı anlatmış ve son olarak müfessirin tefsir yaparken kullanması gereken kaynakları tanıtmıştır.
Özet (Çeviri)
In the written works related to Tafsir (The science of commentary of the Quran), the previous commentators often gave the necessary rules in scattered form. The Indonesian contemporary writer Ahmet Kuşeyri Süheyl gathered these information in its“Al Mufassir”work. Especially in this era, such works have an important position in understanding and interpreting the Qur'an. The most important characteristic of this work, which deals with the necessary conditions to be found in Mufessir, the decency, dignity and morality required by Mufessir, and the resources that Mufessir should apply, is that it deals with all aspects of the Mufassir (commentator) conducting the Tafsir (exegesis) activity and is an independent study in this field. Although, the author completed his undergraduate and master's education in Saudi Arabia, and exposed to influence of Salafism which is dominant in this region; his work has a great importance in respect of tafsir science. It is observed in the work that the subject is discussed in a very wide range, and a lot of resources are used and a serious study, which can be considered as a resource in this field, has been revealed. In this work, the author, on the one hand while examining the characteristics of the mufessir (commentator), he introduces some mufassirs who have an important place in Tafsir science. On the other hand, he examined the properties which a mufassir should have widely and described the decency which a mufessir should have and the manners should follow and finally, he introduced the resources and the works which the mufassir should use in making the tafsir.