Gençlik Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının boş zaman tutumlarının incelenmesi
The investigation of the leisure time attitude of provincialdirectorate of Youth and Sports Employees
  1. Tez No: 594410
  2. Yazar: ERDOĞAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gençlik Spor İl müdürlüğü çalışanlarının boş zaman tutumlarının farklı değişken açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini; Erzurum Gençlik Spor İl Müdürlüğü personelleri oluştururken; örneklem grubu ise rast gele seçilmiş 68 kadın ve 112 erkek olmak üzere toplam 180 kişiden oluşmaktadır. 1982 yılında Ragheb ve Beard tarafından geliştirilmiş olan“Boş Zaman Tutum Ölçeği”2010 yılında Akgül ve Gürbüz tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. 5'li Likert tipinden oluşan ölçeğin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22. istatistik paket programı kullanılmıştır. Algılanan boş zaman tutum düzeylerinin belirlenmesinde betimleyici istatistik, cinsiyet, yaş, medeni durum, ikamet, eğitim düzeyi, sportif aktivite yapıyor musunuz, ne tür sportif aktivite yapıyorsunuz, haftada kaç saat sportif aktivite yapıyorsunuz, kurumdaki pozisyonunuz ve haftalık çalışma süreniz gibi özelliklerle personellerin boş zaman algısı ilişkisinin tespiti için bağımsız gruplarda t-testi; cinsiyet, medeni durum, sportif aktivite yapıyor musunuz, kurumdaki pozisyonunuz personel boş zaman tutum algısının karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (Anova); yaş, eğitim düzeyi, ikamet, ne tür sportif aktivite yapıyorsunuz, haftada kaç saat sportif aktivite yapıyorsunuz ve haftalık çalışma sürenize göre boş zaman tutum algısının karşılaştırılmasında parametrik testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the leisure time attitude of Provincial Directorate of Youth and Sports employees in terms of different variables. The population of the study involved Provincial Directorate of Youth and Sports personnel and the sample group involved randomly selected 68 women, 112 men, 180 people in total. Leisure Attitude Scale (LAS) was developed by Raghep and Beard (1982) and adapted into Turkish with validity and reliability by Akgül and Gürbüz (2010). A 5-point Likert scale was used which consists of 3 sub-dimensions (cognitive, emotional and behavioral). SPSS 22. statistical software was emploed to evaluate the obtained data. The researcher used various statistical methods with the aim of determining of leisure time attitude levels of the employees of the Provicial Directorate of Youth and Sport. First, the reseacher used t-test in order to establish the relationship between the leisure time perception of personnel and the parameters like gender, age, marital status, residence, educational level, job position, and weekly working hour(s) by addressing the following questions:“Do you do any sport activities?”,“What kind of sport activity do you do?”,“How many hours a week do you do sport activity?”. Next he used one way variance analysis (ANOVA) in order to compare the relationship between the leisure time perception of personnel and the parameters like gender, marital status and job position by addressing the following questions“Do you do any sport activitİes?”. Lastly, the reseracher used the parametric tests in order compare the relationship between the leisure time perception of personnel and the parameters like age, educational level, residence, by addressing the following questions to the independant groups:“What kind of sport activity do you do?”,“How many hours a week do you do sport activity?”.