A comparison of the EU's and the U.S.' democracy promotion in Egypt
AB ve ABD'nin Mısır'daki demokrasi teşviklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 594459
  2. Yazar: AYSUN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra demokrasi teşviki önemli bir uluslararası politika aracı haline gelmiştir. Bu çalışma Mısır'daki AB ve ABD'nin farklı demokrasi teşviki politikalarını incelemektedir. Mısır taşıdığı önemden dolayı bu iki gücün ortak ilgi alanına girmektedir. Mısır için demokrasi teşviki bağlamındaki söylem güçlü olmasına rağmen, AB ve ABD'nin Mısır'daki diğer çıkarları, Mısır'ın demokratikleştirilmesi çabasının önüne geçmiştir.
Özet (Çeviri)
Democracy promotion has become a prominent international policy tool after the collapse of the Soviet Union. This study evaluates the core values of the different democracy understandings and compares the substance and styles of democracy promotion of the EU and the USA in Egypt. While the policy tools and target countries of the both have varied, Egypt is one of the common interest area of these two powers due to its importance. While the democracy promotion discourse on Egypt was too strong, democratization of Egypt has been overshadowed by the other interests of the EU and the U.S.