The role of Argumentation Theory in scientific reasoning and science education
Argümantasyon Teorisi'nin bilimsel akıl yürütmedeki ve fen bilimleri eğitimindeki rolü
  1. Tez No: 594460
  2. Yazar: GÜLDEN ALAZ MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez Argümantasyon Teorisi'ni fen bilimleri eğitimi bağlamında analiz etmektedir. Tezin amacı içerisinde Argümantasyon Teorisi'nin temelleri ve ana unsurları da açıklanmaktadır. Argümantasyon Teorisi'nin rolüne, felsefi ve eğitim bilimsel olmak üzere iki açıdan yaklaşılmaktadır. Felsefi açıda Argümantasyon Teorisi'nin fen bilimleri eğitimine uyarlarken yeniliklere ihtiyaç olup olmadığı sorgulanmaktadır. Eğitim bilimsel açıda ise Argümantasyon Teorisi'nin yeni bir fen bilimleri eğitiminde bir araç olarak nasıl kullanılabileceği açıklanmıştır. Tez boyunca argümantasyon temelli fen bilimleri eğitiminin öğrencilerin fen bilimleri dersinin içeriğini öğrenmeleri, öğrendiklerini argümantasyon temelli olmayan bir eğitime kıyasla daha uzun süre hatırlamaları ve nasıl tartışmaları gerektiğini öğrenmeleri konusunda fayda sağladığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Argumentation Theory within the context of science education. Within this thesis's purpose, foundations of Argumentation Theory together with the theory's main elements are also explained. The role of Argumentation Theory is approached in two aspects, namely the philosophical aspect and the educational aspect. In the philosophical aspect, it is questioned whether some reformations in Argumentation Theory is needed for adapting it for science education. In the educational aspect, it is explained that how we can use Argumentation Theory as a tool for a new type of science education. Throughout the thesis, it is defended that argumentation-based science education is beneficial for students in terms of learning scientific content, remembering what is learnt in longer periods with comparison to the traditional way of learning that is not argumentative, and learning how to argue.