Chemical composition of particles at a rural site at Northwestern Turkey: Gateway to the Central Anatolian Plateau
Kuzaybatı Türkiye kırsalındaki atmosferik partiküler maddenin kimyasal kompozisyonu: Orta Anadolu Platosu'na taşınım
  1. Tez No: 338208
  2. Yazar: EDA SAĞIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YENİSOY KARAKAŞ, PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Türkiye?nin Batı Karadeniz Bölgesi?nde yer alan Bolu İli atmosferdeki 51 elementin (Li, Be, Na, K, Mg, Al, P, Ca, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ge, As, Se, Rb, Sr, Y, Mo, Cd, Sn, Sb, Cs, La, Ce, Pr, Nd, Eu, Sm, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu, Hf, W, Pt, Au, Pb, Bi, Tl, Th, U) konsantrasyonları ve PM2,5 ve PM2,5-10 partiküllerin miktarları belirlenmiştir. Aerosol örnekleri Şubat 2011 ve Şubat 2012 tarihleri arasında, yarı-kırsal bir atmosferi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsü?nde toplanmıştır. Bolu?da ölçülen eser element konsantrasyonları, dünyanın çesitli yerlerinde ölçülen konsantrasyonlar ile karşılaştırılmıştır ve bu karşılaştırmanın sonucunda, bu çalışmadaki toprak elementlerinin konsantrasyonlarının (nadir toprak elementleri hariç) dünya genelindeki diğer bölgelerden daha fazla olduğu saptanmıştır. Bunu yanında, Bolu istasyonunda belirlenen ince moddaki Cr ve kaba moddaki Cd konsantrasyonunun diğer bölgelerden daha fazladır. Bolu istasyonunda ölçülen elementlerin konsantrasyonlarının mevsimsel degisiklikler gösterdiği görülmüştür ve bu gibi değişiklikler, kaynakların emisyonlarındaki ve hava akımındaki değişikliklerle açıklanmıştır. Olası kirlilik kaynaklarını belirlemek amacıyla Faktör Analizi (FA) uygulanmıştır. FA ince fraksiyon için toprak, odun ve kömür yanması, demir-çelik işletmeleri, yol tozu, deniz tuzu ve bölgedel geri plan gibi altı olası emisyon kaynağını işaret etmiştir. Ayrıca, kaba fraksiyon için de beş olası kirlilik kaynağı belirlenmiştir ve bunlar toprak, kömür yanması, yol tozu, deniz tuzu ve uzun mesafeli taşınımdır. Son olarak, olası kirlilik faktörleri backtrajektörler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concentrations of 51 elements (Li, Be, Na, K, Mg, Al, P, S, Ca, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ge, As, Se, Rb, Sr, Y, Mo, Cd, Sn, Sb, Cs, La, Ce, Pr, Nd, Eu, Sm, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu, Hf, W, Pt, Au, Pb, Bi, Tl, Th, U), and the amounts of particulate matter (PM2,5 ve PM2,5-10) were determined in the atmosphere of Bolu which is located at the West Black Sea Region of Turkey. Aerosol samples were collected in the period of February 2011 and February 2012 at the Abant Izzet Baysal University Golkoy Campus with a semi-rural atmosphere. Measured concentrations of trace elements at the Bolu station were compared with those measured at various sites around the world and as a result of comparison, concentrations of crustal elements (except for REE) in this study are found to be higher than those reported stations around the world. In addition, Cr concentration in fine mode and Cd concentration in coarse mode in Bolu station are higher than all the other sites. Concentrations of elements measured at Bolu station showed seasonal variations. Such variations in concentrations are explained by variations in the source strengths and transport patterns. Factor Analysis (FA) was applied to determine possible pollution sources. FA revealed six possible emission sources for fine fraction such as soil, coal and wood burning, iron-steel works, road dust, sea-salt and regional background. Also five possible pollution sources were determined for coarse fraction and these are soil, coal burning, road dust, sea-salt and long-range transportation. Lastly, possible pollution factor identification was supported with backtrajectories.