Tip II Diabetes mellitus'lu hastalarda serum total sialik asit düzeyleri
  1. Tez No: 59449
  2. Yazar: NİLGÜN KARA UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Son zamanlarda, yüksek serum sialik asit düzeylerinin genel populasyonda bir kardiovasküler risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Klinik proteinüri yüksek bir sıklıkta kardiovasküler hastalıklarla beraber olduğu ve mikroalbimunüri diabette renal ve kardiovasküler hastalıklara işaret ettiği için, biz NIDDM'lu mikroalbuminurili ve klinik proteinürili hastalarda serum sialik asit seviyelerinin artıp artmadığını araştırdık. Bundan başka, yüksek derecede sialile bir akut faz proteini ve bir kardiovasküler risk faktörü olan plazma fibrinojen düzeylerini de inceledik. Çalıştığımız 58 adet NIDDM'li hastaların 28 tanesinin idrarında normal düzeyde mikroalbumin, 20 tanesinin idrarında (30-300 mg/gün) mikroalbumin ve 10 tanesinin idrarında ise klinik olarak protein bulunuyordu. Hastaların sialik asitlerini ölçerken hasta yaşı, diabet süresi, HbAıc, kolesterol, trigliserid, HDL ve plazma fibrinojen düzeylerini de göz önüne aldık. Aynca hastalan kontrol grubu ile karşılaştırdık. Kontrol grubumuzun üyeleri diabet hastalığı olmayan; yaş, serum kolesterol, trigliserid ve HDL düzeyleri bakımından hasta grubuyla benzerlik gösteren şahıslardan oluşuyordu. Biz bu çalışmada hasta grubumuzda serum sialik asit değerlerini, kontrol grubumuzdan anlamlı derecede yüksek olarak bulduk (1.53± 0.45; 1.26±0.28 mmol/dl. P=0.002). Serum sialik asit düzeylerini hiç bir hasta grubunda hasta yaşı HbAıc, kolesterol, trigliserid ve HDL düzeyleriyle ilişkili bulmadık. Diğer yandan hasta grubunda serum sialik asit düzeylerini diabet süresi ve plazma fibrinojen konsantrasyonlanyla ilişkili bulduk. Mikroalbuminürisi olan diabetik grupta sialik asit ve fibrinojen düzeylerini, idrar mikroalbumin düzeyi normal olan diabetik gruptan daha yüksek bulduk (T.S.A. 1.51±0.46: 1.42±0.29 mmol/dl. FİB. 354.5±169; 297±59 mg/dl). Klinik proteinürisi olan diabetik grupta ise bu değerler mikroalbuminürisi olan 67gruptan daha yüksekti (T.S.A. 1.86±0.63; 1.51±0.46 mmol/dl. FİB. 388.8±99; 354.5±169 mg/dl). İdrannda mikroalbumin düzeyi normal olan diabetik grup, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında bu değerler belirgin olarak yüksek değildi (T.S.A. 1.42±0.29; 1.26±0.28 mmol/dl. P=0.05 FİB. 297±59; 217±69 mmol/dl. P>0.05). Bu bulgular gösteriyor ki mikroalbuminürili veya klinik proteinürili NIDDM'li hastalarda serum sialik asit ve plazma fibrinojen seviyeleri yükselmektedir ve bu nedenle de serum sialik asiti NIDDM'li hastalarda bir kardiovasküler risk faktörü olarak rol oynuyor olabilir. Diğer yandan, serum sialik asit düzeyleri diabetin erken dönemlerinde veya komplikasyon gelişmemiş olgularda yükselmemektedir, fakat diabetin ileri dönemlerinde veya komplikasyon gelişen vakalarda yükselmektedir. Bu nedenle de serum sialik asiti diabetin tanısı için değil fakat diabetik komplikasyonlann izlenmesinde değerli bir marker olabilir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY An elevated serum sialic acid concentration has recently been shown to be a potent cardiovascular risk factor in the general population. Because clinical proteinuria is associated with a high frequency of cardiovascular disease and because microalbuminuria predicts the development of renal and cardiovascular disease in diabetes, we investigated whether serum sialic acid levels are increased in NIDDM patients with mikroalbuminuria or clinical proteinuria. Moreover, we measured also plasma fibrinogen levels for it is a high sialilate acute phase reactant and is a cardiovascular risk factor. We studied 28 patients with NIDDM who had a normal urinary albumin excretion rate, 20 patients who had mikroalbuminuria and 10 patients with clinical proteinuria. The patients were controlled for age, duration of diabetes, HbAic levels, cholesterol, trigliserid, HDL and plasma fibrinogen levels to investigate serum total sialic acid levels. In addition, the patients were compared with the control group, which consisted of non-diabetic individuals who were matched with the experimental group in terms of age, cholesterol, trigliserid and HDL. In our study, serum sialic acid was significantly higher in the patients compared with the normal subjects (mearttSD, 1.53±0.45; 1.26±0.28 mmol/dl. P=0.002). Serum sialic acid was not related to age, HbAic, serum cholesterol, trigliserid or HDL in any of the diabetic groups, but there were relationships of serum total sialic acid with duration of diabetes and plasma fibrinogen levels. Moreover, serum sialic acid and plasma fibrinogen levels were higher in the microalbuminuric group compared with the normoalbuminuric group (T.S.A. 1.51±0.46: 1.42±0.29 mmol/dl., FIB. 354.5±169; 297±59 mg/dl) and they were also higher in the group with clinical proteinuria compared with the microalbuminuric patients (T.S.A. 1.86±0.63; 691.51±0.46 mmol/dl. FIB. 388.8±99; 354.5Ü69 mgr/dl.). If we compared the normoalbuminuric group with the normal individuals, serum sialic acid and plasma fibrinogen levels are not significantly high (T.S.A. 1.42±0.29; 1.26±0.28 mmol/dl. P=0.05 FIB. 297±59; 217±69 mgr/dl. P>0.05) These observations suggest that the serum sialic acid and plasma fibrinogen concentration are raised in NIDDM patients with both microalbuminuria and clinical proteinuria and serum sialic acid may play a role as a cardiovascular risk factor or a disease marker in these conditions. In addition, serum sialic acid cannot be a marker to diagnose diabetes mellitus because it doesn't increase in the early phases of diabetes but increases in serum sialic acid levels will be observed in or is associated with complications. Therefore, it can be a significant marker in following up the complications of diabetes mellitus. 70