Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda APO B içeren lipoproteinlerdeki sialik asidin önemi
The importance of sialic acid at lipoproteins containing APO B in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 156923
  2. Yazar: FATMA KARA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Karaca Kara F, Tip II Diabetes Mellituslu Hastalarda Apo B İçeren Lipoproteinlerdeki Sialik Asidin Önemi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2004. Diabetes mellitusta (DM) kardiovasküler hastalıktan ölüm riski normal populasyondan beş kat daha fazladır. Çalışmaların bir kısmında düşük dansiteli lipoproteinlerdeki (LDL) düşük sialik asit (S A) içeriği aterojenite ve koroner arter hastalığı ile ilişkili bulunmuştur. Bundan dolayı DM'de kardiovasküler risk yönünden serum proteinlerindeki ve Apo B içeren lipoproteinlerdeki SA seviyelerini ölçüp, çeşitli parametrelerle olan ilişkisini araştırdık. Bu çalışmada 96 Tip II DM'li ve 25 kişilik kontrol grubunda, Apo B içeren lipoproteinlerdeki sialik asidi (Bağlı SA: BSA), total sialik asit (TSA), açlık kan şekeri (AKŞ), trigliserid (TG), total kolesterol, total protein (TPROT), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL-K), Apo B ve HbAıc ölçümleri yapıldı. TSA/PROT, BSA/Apo B, BSA/ Apo B içeren lipoproteinlerdeki kolesterol (BSA / ALT-K), TSA/BSA, BSA/LDL ve BSA/TG'de hesaplandı. Diabetik grupta AKŞ, TG ve HbAıc düzeylerinin anlamlı ölçüde yüksek (p< 0,001), BSA/TG değerinin ise düşük olduğu (p=0,014) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Karaca Kara F, The Importance of Sialic Acid at Lipoproteins Containing Apo B in Patients with Type II Diabetes Mellitus, University of Kirikkale, Faculty of Medicine, Departman of Biochemistry, Specialization Thesis, Kirikkale, 2003. It has been suggested that the risk of death from coroner artery heart disease (CAHD) in diabetic patients is five times higher than normal population. Several researchers have reported relation between sialic acid (SA) content of LDL and atherosclerosis and CAHD. For this reason, we investigated SA levels of sera proteins and lipoproteins containing ApoB, we also investigated relationship between SA levels and several parameters. Samples were obtained from 96 type II diabetic and 25 control subjects. Sialic acid in lipoproteins containing Apo B (Bound SA: BSA), total serum sialic acid (TSA), fasting glucose (FG), trigliserid (TG), total kolesterol, total protein, high density lipoprotein cholesterol (HDL-C), Apo B and HbAic levels were measured and TSA/TPROT, BSA /ApoB, BSA/Cholesterol in Lipoproteins Containing Apo B (BSA/C-LpApo B), TSA/BSA, BSA/Low Density Lipoproteins Cholesterol (BSA/LDL-C), BSA/TG were calculated in these patients and results were compared to those of controls, who were chosen among healthy subjects.