Androgenetik alopesili kadınlarda insülin direnci
Insulin resistance in women with androgenetic alopecia
- Tez No: 242692
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT UKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Androgenetik alopesi (AGA); genetik yatkınlığı olan kisilerde androjenlerinetkisi ile ortaya çıkan, her iki cinste de görülebilen ve saç kaybı ile seyreden birhastalıktır. AGA hiperandrojenizm bulgularından biridir. Hiperandrojenizm ile insülindirenci arasındaki iliski basta Polikistik over sendromu (PKOS) olmak üzere açıklıkkazanmıstır. PKOS'lu hastalarda insülin direnci açıkça ortaya konulmustur. Bubulgulardan dolayı bu çalısmada AGA'lı kadın hastalarda insülin direnci varlığıarastırması amaçlandı.Hastalar ve Yöntem: Bu çalısmaya toplam 77 AGA tanılı kadın hasta ile benzer yasve vücut kitle indeksine sahip 20 sağlıklı kadın kontrol grubu alındı. AGAdeğerlendirmesi yapılırken Ludwig skorlaması kullanıldı Ludwig II-III olanlararastırmaya kabul edildi. Çalısma ve kontrol grubunda menstrüel siklusun folikülerfazında bir gecelik açlığı takiben testleri yapıldı. Tiroid stimulan hormon (TSH) ,Serbest tiroksin (sT4), Folikül stimüle edici hormon (FSH), Luteinize edici hormon(LH), östradiol (E2), Dehidroepiandrostenedion sülfat (DHEAS), Seks hormonubağlayıcı globulin (SHBG), total testosteron, serbest testeteron (sT), prolaktin, 17-hidroksi progesteron (17?OHP), androstenedion, bazal insülin ve açlık kan sekeri(AKS) ölçümü için kan alındı. Farklı bir günde Oral glukoz tolerans testi (OGTT)yapıldı. ?nsülin direnci Homeostasis model assessment (HOMA) skoru kullanılarakdeğerlendirildi.Sonuçlar: Hasta grubunda OGTT sonuçlarına göre 77 hastanın besinde (% 6.4) Bozukglukoz toleransı (BGT), ikisinde de (%2.6) Diabetes mellitus (DM) vardı ve buhastalardan DM'li olanlar analizlere dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Androgenetic Alopecia (AGA) is a disease that presented with loss of hair inindividuals with genetic predisposition in both sexes. AGA is one of the findings ofhyper-androgenism. The relationship between hyper-androgenism and insulin resistancehas been clarified primarily with Polycystic ovary syndrome (PKOS). Insulin resistancehas been established clearly in patients with PKOS. In this study, we aimed toinvestigate insulin resistance in woman with AGA.Patients and Methods: 77 women with AGA and 20 healthy women as control withsimilar age and body mass index. Ludwig Score system was used to assess AGA.Patients with Ludwig II-III included in the study. Laboratory tests were performed infollicular phase of menstruation cycle after one night starvation. Blood samples weretaken for thyroid stimulant hormone (TSH) , free testosteron (fT4), follicle stimulanghormone (FSH), luteinized releasing hormone (LH), estradiol (E2),dehydroepiandrosterone sulphate (DHEAS), sex hormone binding globulin (SHBG),total testosterone, free testosterone (fT), prolactin, , 17-hydroxyprogesterone (17-OHP),androstenedione, basal insulin and fasting blood glucose (FBS). Oral glucose tolerancetest (OGTT) was performed on a different day. Insulin resistance was assessed byHOMA score.Results: Of the 77 patients, five (6.4%) had impaired glucose tolerance and two (2.6%)had diabetes mellitus (DM) according to OGTT results and patients with DM didn?tincluded in analyses.