Sivil toplum kuruluşu olarak Yeşilay'ın kamuoyu oluşturmada halkla ilişkiler faaliyetleri
Public relations activities in the public formation of Yeşilay as a non-governmental organization
  1. Tez No: 594506
  2. Yazar: CEMAL KAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZDEN CANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sivil toplum kuruluşlarının kamuoyu oluşumu sürecinde aktif bir rol oynayabilmesinin bazı gereklilikleri bulunmaktadır. Kendilerini ifade edebilmeleri, düşüncelerini aktarabilmeleri ve kendilerine bir kitle oluşturabilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle de halkla ilişkiler faaliyetlerine ihtiyaç duymaktadır. Sadece bunun için değil aynı zamanda sivil toplum kuruluşunun kurumsal imajı, itibarı ve saygınlığı için de halkla ilişkiler faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, pozitif anlamda o kuruma önemli fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada öncelikle sivil toplum kavramı üzerinde durulmuş, Yeşilay örneğinden hareketle sivil toplum kuruluşlarının halkla ilişkiler faaliyetleri üzerinden kamuoyu oluşumundaki rolü incelenmiştir. Bağımlılık konusunda Türkiye'nin köklü sivil toplum kuruluşlarından olan Yeşilay, alanının önde gelen aktörlerinden biridir. Bağımlılıkların önlenmesi ve bağımlıların bu sıkıntıdan kurtulabilmesi için çalışmalar yapan Yeşilay'ın gönüllüleri ve kurumsal iletişim sorumlusuyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bilgiler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Civil society organizations play an active role in the process of formation of public opinion, there are some requirements that it could. They need to be able to express themselves, convey their thoughts, and create themselves a mass.Therefore , public relations activities are needed. At the same time not only for this but also for the corporate image, reputation and reputation of the civil society organization, the realization of public relations activities will have a positive effect on that institution. This study is primarily focused on the concept of civil society, non-governmental organizations to the transaction instance from the Yeşilay public relations activities are explored in the formation of public opinion over role. Turkey's long-established non-governmental organizations on the subject of addiction is Yeşilay, is one of the leading actors of the field. Prevention of dependencies and can get rid of this annoyance of dependent who studies Yeşilay's volunteers and corporate communications at fault for information obtained from semi-structured interview is scrutinized.