Rusya Federasyonu'nun enerji politikaları ve AB politikasına etkisi
Effect of Russian Federation on energy policies and EU policy
  1. Tez No: 594528
  2. Yazar: NİKA BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son on yılda enerji kaynaklarının kullanılmasıyla Rus dış politikası aktif hale gelmiştir. Bu durum, Avrupa Birliği'nin hızla artan tüketimi ve ithalat bağımlılığına karşılık oluşturmaya çalıştığı enerji politikası üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Rusya Federasyonu'nun enerji politikası ve Avrupa Birliği ile enerji alanında yürüttüğü ilişkilerin analizini amaçlayan bu çalışmada; Rusya Federasyonu'nun enerji sektörü, Rusya Federasyonu ve AB arasındaki enerji ilişkileri ile Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasındaki kriz nedeniyle Avrupa ve Amerika tarafından uygulanan enerji sektöründeki yaptırımlar incelenmektedir. Yaptırımların olumlu ve olumsuz yönlerinin analizi yapılmıştır. AB için önemli bir konu olan enerji projelerininde araştırılması sağlanmıştır. Enerji sektöründe Rusya-AB arasındaki projelerde Türkiye Cumhuriyeti'nin önemi ve etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, Russian foreign policy which is directed by energy sources has become active. This situation has created significan timplications on energy policy of European Union in response to growing consumption and import dependency. The study, which aims to analyze the energy policy of the Russian Federation and its relations with the European Union, examines the energy sector of the Russian Federation, and finally examines the energy relations between Russia and the EU. The Russian Federation examines the crisis between Ukraine. The Europe and Russian Federation is investigating sanctions in the energy sector by Europe and the United States because of the Russian facing the Ukraine crisis. Analysis of positive and negative aspects of sanctions was given. Was given analysis of energy projects that played a major role for the EU. The importance of Turkey in energy projects was given as well.