Tavşanlarda epidural yolla kullanılan farklı midazolam dozlarının somatosensoriyal uyarılmış potansiyeller üzerine etkileri
The Effects of different doses of epidurally administred midazolam on somatosensory evoked potantials in rabbits
- Tez No: 59453
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KEÇİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada epidural olarak kullanıldığında antinosiseptif etkileri bulunan sedatif-hipnotik bir ajan olan midazolamın nöronal iletimde gecikmeye neden olarak SUP'leri etkileyebileceği düşüncesiyle farklı dozlarda midazolamı epidural olarak kullanarak SUP'ler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamız toplam 32 adet Yeni Zelanda türü albino erkek tavşandan oluşan dört grup üzerinde gerçekleştirildi. Tüm denekler ketamin ve xylazin kombinasyonu ile anestetize edilip kas gevşetici olarak atrakuryum kullanıldı. Anestezi idamesi 10 mg/kg/saat ketamin infüzyonu ile sağlandı. Daha sonra cerrahi işlemle epidural kateter takılan deneklere 1. grupta 1.5 mi izotonik sodyum klorür, 2.grupta 150 fig/kg midazolam, 3.grupta 250 ^ıg/kg midazolam, 4.grupta 500 ng/kg midazolam uygulanmıştır. Tavşanlarda n.ischiadikus stimülasyonu yapılarak epidural aralıktan SUP kayıtları alınmıştır. Kayıtlar kateter takılıp ilaç enjekte edilmeden önce ve ilaç enjeksiyonunu izleyen 20, 40, 60. dakikalarda yapılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen kayıtlar değerlendirildiğinde tüm gruplarda latans değerlerinin başlangıç değerlerine göre artış gösterdiği saptandı. Kontrol grubunda da gözlenen bu değişikliğin nedeni ilacın etkisinden çok, enjekte edilen sıvının sıcaklığı ile deneklerin vücut sıcaklıkları arasındaki farkın spinal kordda yarattığı etki olarak yorumlandı. Birinci ve 2. grupta amplitüd değerlerinde fark gözlenmezken 3. ve 4. gruplarda dalga amplitüdlerinde %50 gibi yüksek oranlara varan çok belirgin azalmalar gözlendi. Sonuç olarak epidural olarak kullanıldığında antinosiseptif etkisi olan 150 iag/kg dozun SUP kayıtlarını etkilemediği fakat 250 ve 500 ng/kg dozların SUP 45kayıtlarında özellikle amplitüd değerlerinde nörolojik hasarı düşündürebilecek kadar azalmalara yol açarak intraoperatif olarak SUP monitorizasyonunu gerektiren vakalarda karışıklıklara neden olabileceğini ve bu vakalarda kullanılması düşünüldüğünde bu kadar yüksek dozlarda kullanımının uygun olmadığını söyleyebiliriz. 46
Özet (Çeviri)
Summary In this study we aimed to find out the effects of different doses of midazolam, which is a sedative-hypnotic agent and known to have antinociceptive effects, when used epidurally, on somatosensory evoked potentials (SEP) by delaying neuronal conduction. This study was done on thirty two New Zeland albino male rabbits divided into four groups. All rabbits were anesthetised with ketamine and xylasine combination and atracurium was used as muscle relaxant. 10 mg/kg/hr ketamine infusion was used for anesthesia preservation. After insertion of epidural catheter surgically; Group 1 recieved 1.5 ml isotonic saline (Control), Group 2 recived 150 |ag/kg midazolam, Group 3 recieved 250 |ig/kg midazolam, and Group 4 recieved 500 |ag/kg midazolam epidurally. With the stimulation of N.lschiadicus, SEP records were recieved from epidural space. Records were recieved after epidural catheter was inserted, and 20, 40, 60 minutes after injection of the drug.“Latancy”results were increased according to control in all groups (including isotonic saline-control- group). Increase in latancy in control group was interpreted as due to the effect of temperature mismatch of the saline and the rabbits. While in the first and second group amplitudes showed no differences, group 3 and 4 showed decreases upto 50%. As a result while used epidurally, midazolam upto 150 ng/kg caused no change in SEP records, but 250 and 500 jig/kg doses caused decreases in SEP records which can lead to misinterpretation as neurological damage.