Total kalça protezlerinde aprotinin ve desmopressin uygulamasının perdperatif ve erken postoperatif dönemde kanamaya etkileri
The Effects of aprotinin and desmopressin on preoperatif and early postoperatif bleeding in total HİP replacement
- Tez No: 59452
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ÇUHRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Total kalça protezi operasyonu geçirecek hastalarda peroperatif kanamanın fazla olacağı endişesi vardır. Son zamanlardaki yayınlarda peroperatif kanamayı azaltmak için proteaz inhibitor aprotinin ve desmopressin asetat (DDAVP) kullanımına ait çelişkili sonuçlar gözlenmektedir. Bu randomize çalışma, DDAVP'nin aprotinine göre kanamayı önlemedeki etkinliğini değerlendirmek için yapılmıştır. Total kalça protezi uyguianak kırkbeş hasta randomize olarak üç gruba ayrılmıştır: Grup A'daki (n=15) hastalara bolus olarak 2x1 06 KIU takiben operasyon sonuna kadar 0,5 x105 KlU/saat şeklinde infüzyon aprotinin, grup D'deki hastalara (n=15) 0,3 /*g/kg IV 20 dakika içinde gidecek şekilde infüzyon DDAVP uygulanmış, grup K'daki hastalara ise hiçbir ajan verilmemiştir. Hem aprotinin hem de desmopressin kan kaybını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Patients on total hip replacement have an increased susceptibility to peroperative bleeding. Previous reports using desmopressin acetate (DDAVP) for the prevention of bleeding have given contradictory results, whereas the protease inhibitor aprotinin has been shown to reduce blood loss peroperatively. This randomized study was performed to assess the efficacy of DDAVP versus aprotinin in the prevention of bleeding. Fourty-five patients scheduled for primary total hip replacement were randomized to three different groups: Group A (n=15) received aprotinin starting with abolus of 2x10s Kill followed by a continuous infusion of 0,5x1 05 KiU/h until the end of surgery; group D (n=15) received DDAVP 0,3 pg/kg IV infusion in 20 min.; group K (n=15) received no treatment. Both aprotinin and desmopressin reduced total blood loss.