Merkez bankasının 2003 – 2018 dönemindeki faiz oranı değişimlerinin bankaların getirileri üzerine etkisi
The effect of the central bank's interest rate changes on the returns of the banks in the 2003-2008 period
- Tez No: 594571
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Faiz oranları ve hisse senedi fiyatları arasındaki bağlantıyı anlamak, varlık dağılımı, portföy yönetimi, risk yönetimi, varlık fiyatlaması ve para politikası aktarımının dahil edildiği finansın birçok alanı için kritik bir husustur. Belki de bu sebeple finansal kurumlar, yatırımcılar, portföy yöneticileri, firma yöneticileri ve politikacılar bu konuya özel bir ilgi duymaktadırlar. Özellikle finansal kurumlar içerisinde faiz oranı değişimlerinden en çok etkilenen kesim bankalardır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, TCMB'nın faiz oranı değişiklik kararlarının, bu kararların 1. derecedeki etkileneni olduğu düşünülen bankaların getirileri üzerindeki etkilerini incelenmektir. Çalışmada 2003-2018 Nisan dönemine ait toplam 80 adet olay (81 adet veri) olay çalışması yöntemi ile tek tek analiz edilmiştir. Çalışmamızda kullanılan veriler 2003-2018 yılları için TCMB Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden (EVDS) sağlanmıştır. Alınan faiz oranları Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranlarıdır. Olay günü olarak faiz oranları değişikliğinin ilan edildiği gün olarak kabul edilmiştir. Bilginin olay gününden önce sızması veya tahmin edilmesi olasılığı göz önüne alınarak ilan tarihinden önceki 10 gün dikkate alınmıştır. Bulgular; toplulaştırmış AR-CAR sonuçları, faiz artış ve azalışlarının yaratmış olduğu AAR-CAAR sonuçları, yüksek oranlı değişimlerin yaratmış olduğu AAR-CAAR sonuçları ve olayların yıllar bazında AR-CAR sonuçları şeklinde analiz edilmiş, yorumlanmış ve tablolar halinde rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding the linkage between interest rates and stock prices is a critical issue to many areas of finance, including asset allocation, portfolio management, risk management, asset pricing and monetary policy transmission, and it may be, therefore, of special interest to investors, portfolio managers, corporate managers and policy makers. Especially among financial institutions, banks are affected by the most interest rate changes. In this context, the aim of this study is to examine the effects of the TCMB's interest rate change decisions on the returns of banks which are considered to be the primary effector of these decisions. In this study, a total of 80 events (81 data) belonging to the period of 2003-2018 were analyzed one by one using the event study method. The data used in our study were obtained from the TCMB Electronic Data Distribution System for the years 2003-2018. Interest rates received are Late Liquidity Window interest rates. Interest rates as the day of the incident has been recognized as the day of the announcement of the change. Considering the possibility of infiltration or estimation before the event day, the information was considered 10 days before the announcement date. Results; AAR-CAAR results generated by interest rate increases and decreases, AAR-CAAR results generated by high-rate changes, and AR-CAR results of events on a yearly basis are analyzed, interpreted and reported in tables.