Gaziantep ili halk çalgılarından Zambır üzerine bir inceleme
A research on a folk instrument from Gaziantep: Zambir
- Tez No: 594580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Zambır, Gaziantep'te Barak aşiretinin yaşadığı yörelerde icra edilen nefesli bir çalgıdır. Yörede“çatal kamış”ve“kartal kanadı”olarak da adlandırılan çalgı,“abdal”ya da“aşiret”olarak tanınan ve tek geçim kaynakları müzisyenlik olan mahalli müzisyenler tarafından usta-çırak ilişkisi çerçevesinde icra edilmektedir. Birbirine yan yana birleştirilen iki adet borudan oluşan zambırın bir borusunda perdeler bulunmakta, diğer borusu ise sadece dem sesi vermektedir. Türk halk müziğinde değişik tınılar elde etmek açısından, zambır polifonik bir çalgı olarak değerlendirilebilir. Zambıra benzer çift borulu üflemeli çalgılar birçok uygarlıkta bulunmaktadır. Çok eski çağlara dayanan bu çalgılar, Antik Yunan'da“Aulos”; Türkiye'de“Çifte Kaval”;“Çifte”veya“Zambır”; İtalya'da“Launeddas”; Orta Asya Türklerinde“Koş–ney”; İran'da“Duzare”; Arap Dünyasında“Zummara”ve“Argul”; Rusya'da“Double Pishik”vb. isimlerle anılmaktadır. Formlarında, icra biçimlerinde ve repertuvarlarında farklılıklar olabilen bu çalgıların ortak noktaları çift borulu olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Zambır is a wind instrument which is performed in Barak regions in Gaziantep. It is also called“çatal kamış”and“kartal kanadı”in the region and performed within master-apprentice relationship by the musicians who are called“abdal”or“aşiret”and whose only means of existence is musicianship. Zambır is comprised of two pipes that are tied or sticked to each other. There are pitches on one of the pipes. The other pipe plays only“dem”sound. Zambır can be evaluated as as a polyphonic instrument in terms of gaining different resonances in Turkish folk music. There are many“two pipe”instruments in different civilizations and countries. It is called“Aulos”in Ancient Greece;“Çifte Kaval”;“Çifte”and“Zambır”in Turkey; Launeddas“ in Italy; ”Koş–ney“ in Central Asian Turks; ”Duzare“ in Iran; ”Zummara“ and ”Argul“ in Arab World and ”Double Pishik" in Russia. Altough they vary in terms of their form, performing styles and repertories, they all have two pipes.