Cappadocia Eyaleti'nin başkenti Kaisareia ve lejyon karargâhı Melitene arasında uzanan roma yolu ve kullanımı
Roman roads and used en route Kaisareia, capital of cappadocia province and melitene, the legion headquarters
  1. Tez No: 594581
  2. Yazar: TUBA KEKLİK DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmada Kaisareia ve Melitene kentleri arasındaki Roma yolu üzerinde bulunumuş günümüze ulaşabilmiş miltaşları değerlendirilmektedir. Uzaklık ölçüleri ya Cappadocia'nın başkenti Kaisareia'ya ya da lejyon karargâhı Melitene'ye göre verilmiştir. Bu yol güzergâhı üzerinde bulunan miltaşları üzerinde adı geçen imparatorların doğu seferleri ile bu yol güzergâhı arasındaki yol yapım faaliyetleri doğrudan ilişkilli olduğu görülmektedir. İmparatorların doğu siyaseti, bölgenin askeri durumları, seferler sırasında imparatorların kullandığı yollar hakkında pek çok bilgi sağlayan miltaşları çalışmamızın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the importance of the importance of milestones discovered between Kaisareia and Melitene. The measure of distance is determined in accordance with Kaisareia, capital of Cappadocia or the legion headquarters of Melitene. Milestones en route are closely linked to the eastern expeditions by emperors, also reveal the sole reason of why they were constructed. Eastern policies of emperors, military strategy of region and the routes pursued are all signified in this study.