Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları uyuşmazlığı sorunu
Disputes over Eastern Mediterranean maritime jurisdiction areas
  1. Tez No: 594596
  2. Yazar: ZÜBEYDE TUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları uyuşmazlığını, uluslararası deniz hukukunun gelişimi ve kapsamı ile getirdiği yenilikler bağlamında ortaya atılan pek çok kavram temelinde analiz etmeyi amaçlayarak, Doğu Akdeniz'e kıyıdaş olan devletlerin gelişen kavramlar adına ne gibi politikalar ele aldığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle uluslararası deniz hukukunun gelişiminde tarihsel sürecini, bu tarihi süreç içinde ortaya çıkan önemli kavramların, devletlerin Doğu Akdeniz'de denizdeki yetki alanlarını nasıl kullanmaya çalıştıkları ve bu konu üzerinde hangi uyuşmazlıkların ortaya çıktığına örneklerle yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the maritime jurisdiction disputes in the Eastern Mediterranean on the basis of many concepts brought about by the development and scope of international maritime law. It also aims to evaluate what kind of policies that the countries with coasts in the Eastern Mediterranean are dealing with about the developing concepts. In kine with this purpose, firstly, the historical process in the development of international maritime law, the important concepts that emerged in this historical process, how the states tried to use the areas of jurisdiction in the Eastern Mediterranean and what disputes emerged on this subject have been tried to be presented with examples.