Policy landscape in Turkey on school bullying an exploration of main issues and shortcomings from a socio-ecological perspective
Türkiye'de okul zorbalığına yönelik politikaların görünümü, sosyo-ekolojik perspektiften temel konular ve sorunların açıklanması
  1. Tez No: 594597
  2. Yazar: OSMAN ADIKUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, eğitim ortamında çocuğa yönelik şiddet ve zorbalığı önleme politikalarının beklenen sonuçları üretmekte yetersiz kaldığını, uygulanan projelerin katkılarının sınırlılığına ve mevzuat değişikliklerinin uygulamadaki başarısızlığına ve/veya uygulamakla yükümlü kurumlardaki politik isteksizlikten doğan duruma ilişkin gözlemden hareket etmektedir. Bu gözlem çerçevesinde, tez, bir sosyo-ekolojik teorik bakış açısı benimseyerek, geniş sosyal politika çerçevesini ve eğitim ortamlarının niteliğini belirleyen toplumsal ve kurumsal boyutları sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues – and will seek to demonstrate that – policy implementations regarding violence and bullying against children in Turkey are still far from being adequate. Despite the improvements, Turkey still fares poor in relation to the aspirations of the international standards. There exist significant gaps to be addressed and fulfilled in overall understanding of violence, in legislation and implementation at school settings. Within the framework of this observation, the thesis, by adopting a socio-ecological theoretical perspective, questions the social and institutional dimensions that determine the broad social policy framework and the quality of educational settings.