Türkçe bir başlangıç düzey programlama dili geliştirimi
Implementation of a Turkish entry level programming language
- Tez No: 594665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EGESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Programlama dili öğreniminde, mantıksal ve analitik düşünme, algoritma ve programlama mantığının yanında öğrenilmesi gereken bir diğer unsur da programlama dilinin sözdizimidir. Programlama dili öğretiminde yaygın olarak kullanılan dillerin sözdizimi ve anahtar sözcüklerinin İngilizceyi temel alması ana dili Türkçe olan öğrenciler için fazladan bir zorluk teşkil etmektedir. Geçmişte Türkçe diline daha uygun sözdizimli diller önerilmiş, ancak kullanım alanı bulamamıştır. Bu tez çalışmasında yeni başlayanların öğrenmesine uygun Türkçe sözdizimli, Python dilini temel alan ve Python ile tamamen geriye uyumluluk sağlayan, Titon adında yeni bir programlama dili geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında öncelikle Türkçe sözdizimli programlama dilleri ile ilgili geçmiş çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra Python dilinin programlama dili öğretimine uygunluğu incelenmiş, sonrasında ise Python dilinin üst kümesi olan ve Türkçe sözdizimine sahip Titon adında yeni bir programlama dili önerilmiştir. Sonraki bölümlerde ise Python'ın referans uygulaması olan CPython yorumlayıcısı üzerinde geliştirme yapılarak Titon dilinin nasıl gerçekleştirildiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Choosing the first programming language to be taught in high school and university curriculum is an important task as it directly affects the efficiency and success of a programmer's education and training. Considering the fact that the grammar and the keywords of commonly used languages invariably reflect those of English, it is natural to assume that teaching the key programming concepts in the students' native language can be useful for easing the learning process. There have been proposed languages with Turkish syntax and keywords in the past, but none of them are currently being used in education or in the other fields. The aim of this study is to design and develop a programming language based on Python, with a suitable Turkish based syntax for teaching programming concepts to beginners, and has full compatibility with existing Python code. In this work previous Turkish-based languages are studied in terms of aims, features, syntax, keywords, constructs, data types, built-in functions and supported paradigms. Suitability of Python programming language in education are discussed. A new programming language, called Titon, has been proposed as a superset of Python language. Lastly, CPython interpreter is modified to run this new language.