Karadeniz Türkiye kıyıları deniz suyu yüzey sıcaklıklarının meteorolojik yönden değerlendirilmesi
The meteorological investigation of sea surface temperature along the Black Sea coast of Turkey
  1. Tez No: 594668
  2. Yazar: ABDULLAH METİN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Deniz suyu yüzey sıcaklığının uzun yıllara dayanan durumunun ve anomalilerinin ortaya konulması, global iklimsel indekslerle ilişkilendirilmesi, deniz yüzey suyu sıcaklığının biyosfer içindeki mevcut ve olası etkilerinin belirlenmesi için önem taşımaktadır. Bu çalışmada ülkemiz Karadeniz kıyılarından seçilen 7 ayrı noktadaki meteoroloji gözlem istasyonlarından elde edilen geçmiş yıllara ait (1970-2018) deniz yüzey suyu sıcaklığı (DSYS) verileri, temel bileşenler analizi (Principal Component Analysis) ile kümelendirme çalışması yapılarak, karakteristik özelliği aynı olan iki havzanın incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca deniz suyu yüzey sıcaklıklarının global iklimsel salınım indisleri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Regresyon analizleri deniz suyu yüzey sıcaklıklarında 0.04-0.05 ⁰C dolaylarında istatistiki bir artışın bölgesel olduğu kadar küresel iklimsel salınım faktörlerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan NAO ile DSYS arasında istatistiki bir ilişki olmamasına rağmen dönemsel olarak etkileşimlerin olduğu tespit edilimiştir. Güney salınım ile DSYS arasında ise negatif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the condition and anomalies of sea surface temperature and to correlate with global climatic indices and to determine the current and possible effects of sea surface temperature in the biosphere. In this study, sea surface temperature (SST) data (1970-2018) obtained from meteorological observation stations in 7 different locations which are selected from the Black Sea coasts of our country were performed by clustering with principal component analysis (PCA) and the aim to examine of the same characteristic feature of two station. In addition, the relationship between sea surface temperature and global climatic index data of the past years (1970-2018) was investigated. Regression analysis revealed that a statistical increase in sea water surface temperatures around 0.04-0.05 ⁰C was caused by global as well as climatic oscillating factors. On the other hand, although there was no statistical relationship between NAO and SST, it was found that there were periodic interactions. There was a negative relationship between the southern oscillation and SST.