Algılanan liderlik stilinin çalışan performansı üzerindeki etkisinde örgüt kültürünün rolü İBB Spor İstanbul Örneği
The role of organizational culture in the influence of perceived leadership style on employee performance İstanbul Metropolitan Municipality sports example
  1. Tez No: 594667
  2. Yazar: ERHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul kurumunda görev yapan 281 kişiye ulaşılmış, bu 281 kişiden 262 kişi“Algılanan Liderlik Stili Ölçeği”,“Çalışan Performans Ölçeği”ve“Örgüt Kültürü Ölçeği”anketlerini eksiksiz olarak yanıtlamıştır. Çalışmaya katılanların; toplumsal ve ekonomik düzeylerinin farklı kişilerden olmalarına özen gösterilmiştir. Araştırmaya katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor İstanbul personelinin; ''Çalışan Performansı Ölçeği“, -Örgüt Kültürü Ölçeği- ve -Çok Faktörlü Liderlik Ölçeğine- ait tutumlarının, cinsiyet, yaş, medeni hal, kurumda kamu personeli veya özel personel olarak çalışma, eğitim ve kıdem yılı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında araştırmada kullanılan ölçeklerin birbirleri ile olan korelasyon düzeyleri de incelenmiştir. Araştırmada kullanılacak analiz yöntemine karar vermek için yapılan Normallik Dağılımı sonuçlarına göre; normal dağılım gösteren ”Örgüt Kültürü“ ölçeği alt boyutları ”Katılım“ ve ”Tutarlılık“ alt boyutlarına ait analizlerde parametrik olan T Testi, normal dağılım göstermeyen ”Uyum“ ve ”Görev“ alt boyutlarının analizinde non-parametrik Kruskall Wallis H Testi kullanılmıştır. ”Çalışan Performansı Ölçeği“ ve ”Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği“ne ait alt boyutların tümü normal dağılım göstermediği için, analizlerinde non-parametrik Kruskall Wallis H Testi kullanılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor İstanbul personeli olup araştırmaya katılanların; ”Çalışan Performansı Ölçeği“, ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ ve ”Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği“ne ait tutumlarının, cinsiyet, yaş, medeni hal, kurumda kamu personeli veya özel personel olarak çalışma değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur (tüm alt boyutlarda) Eğitim değişkenine göre; ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ alt boyutu olan ”Katılım“ alt boyutunda ve ”Çalışan Performansı Ölçeği“nde anlamlı bir farklılık bulunmuş , kullanılan diğer ölçeklerin geri kalan tüm alt boyutlarında eğitim değişkeni ile anlamlı bir farklılık bulunmamıştır . Kıdem değişkenine göre; ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ alt boyutları olan ”Katılım“, ”Tutarlılık“ ve ”Uyum Yeteneği“ alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuş , bu alt boyutlar hariç olmak üzere araştırmada kullanılan diğer ölçeklerin tüm alt boyutları ile kıdem değişkeni arasında anlamlı bir farklılık hesaplanmamıştır . Spearman Korelasyon katsayısı kullanılarak yapılan analiz sonucunda; ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ ”Katılım“ alt boyutu ile ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ ”Uyum Yeteneği“ alt boyutu arasında istatistiksel olarak yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur . ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ ”Tutarlılık“ alt boyutu ile ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ ”Uyum Yeteneği“ alt boyutu ve ”Örgüt Kültürü Ölçeği“ ”Katılım" alt boyutu arasında istatistiksel olarak yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur .
Özet (Çeviri)
Research; A total of 281 people from Istanbul Metropolitan Municipality Sports Istanbul were reached, and 262 of these 281 people answered the“Perceived Leadership Style Scale”,“Employee Performance Scale”and“Organizational Culture Scale”questionnaires. Participants of the study; social and economic levels were taken from different people. The participants of Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Sports Istanbul personnel; It has been tried to determine whether the attitudes of“Employee Performance Scale”,“Organizational Culture Scale”and“Multi-Factor Leadership Scale göster differ according to the variables of gender, age, marital status, working as public or private staff, education and seniority years in the institution. . In addition, the correlation levels of the scales used in the study were examined. According to the results of the distribution of normality to decide the analysis method to be used in the research; Testi Organizational Culture gösteren subscales of normal distribution T Participation ”and“ Consistency ”sub-dimensions were analyzed using parametric T test, non-normal distribution“ Adaptation ”and“ Task ”sub-dimensions were used in the analysis of non-parametric Kruskall Wallis H test. Since all sub-dimensions of“Employee Performance Scale”and“Multi-Factor Leadership Scale göster did not show normal distribution, non-parametric Kruskall Wallis H Test was used in their analyzes. Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Sports Istanbul staff and the participants of the research; It was found that the attitudes of Öl Employee Performance Scale ”,“ Organizational Culture Scale ”and“ Multi-Factor Leadership Scale göster did not show significant differences according to variables such as gender, age, marital status, public or private staff in the institution (in all sub-dimensions). According to the education variable; The ”Organizational Culture Scale“ subscale ”Participation“ sub-dimension and ”Employee Performance Scale bir showed a significant difference, and the remaining sub-dimensions of the other scales did not differ significantly with the education variable. According to seniority variable; A significant difference was found between the“Organizational Culture Scale”sub-dimensions“Participation”,“Consistency”and“Adaptation Ability”sub-dimensions. As a result of the analysis using the Spearman correlation coefficient;“Organizational Culture Scale”“Participation”subscale and“Organizational Culture Scale”“Adaptation Ability”sub-dimension were found to be statistically significant.“Organizational Culture Scale”“Consistency”subscale and“Organizational Culture Scale”“Adaptability”sub-dimension and“Organizational Culture Scale”“Participation”sub-dimension were found to be statistically significant.