Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde bilgisayar ağı destekli hastane tabanlı kanser kayıt sistemi oluşturulması ve oluşturulan sistemle toplanan kayıtların incelenmesi
- Tez No: 59470
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET RUACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET: Toplum tabanlı kanser kayıt sistemlerinin kurulması Türkiye'de kanser sorununun büyüklüğünün tanımlanması probleminin çözümü için gereklidir. Hastane tabanlı kanser kayıt sistemleri her ne kadar ilgili hastanenin hasta populasyonunun takibini esas almakta iseler de, toplum tabanlı kanser kayıt sistemlerinin en önemli veri kaynağını oluşturmaktadırlar. Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde bilgisayar ağı ile bölümlerden kendi takip ettikleri hastaların uygun verilerinin kanser kayıt sistemine aktarılması sayesinde eskisinin yaklaşık üç katı kadar daha fazla hasta sayısı elde edilmiş kanser kaydının güvenirliği ile parametreler eski sisteme göre olumlu değişikliklere uğramışlardır. Bunların arasında, erkek/kadın oranı, meme kanseri ve erkek urogenital kanserleri sıklık yüzdeleri eski sistemden farklı olarak beklenen düzeylerde olmuştur. Veri kayıt hızı günde 3,5 kayıttan 10,8'e çıkmıştır. Özellikle literatür bilgisi olarak yaş ve cins dağılımlarının belirili sınırlar içerisinde beklendiği mide, kolorektal, nazofarinks, akciğer, mesane, meme, testis, beyin, böbrek ve kemik lokalizasyonlu tümörlerde literatürle uyum gözlenmiştir. Bu sistemin eksikleri tamamlanarak korunması yada tamamen bilgisayar ağı tabanlı hale getirilmesi durumunda yüksek kalitede bir hasta takibi sağlanabilecek ve tıbbi personel için de gerek araştırma planlama gerekse yönetim bakımlarından çok değerli ve güvenilir bir veri tabanı oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Establishing the population based cancer registries is necessary for the definition of the size of cancer problem in Turkey. Though the hospital based registries essentially deal with the follow-up of the patient population in a given hospital, they constitute the most important source for the population based registries. By including the data from individual departments' own medical registries to the cancer registry in Hacettepe University Hospital approximately two times more records than the previous registry have been gathered and the parameters regarding the reliability of the records have been found to be better than the previous system. Among these, male/female ratio, percentages of breast and male urogenital cancers were found to be closer to the expected ranges unlike the previous registry. Recording rate has risen to 10,8 records per day from 3,5 records per day. Especially for stomach, colorectal, naspharynx, bladder, breast, testis, kidney and bone cancers, where the expectation of age and sex distributions lie within certain limits there has been correlation with the literature. Keeping this system by completing its deficits or switching to a totally computer based system, a high quality patient follow-up will be provided and there will be very valuable and reliable data for the medical staff to be used for research and administrative purposes.