N. Laryngealis Superior'un Ramus Externus'u ile A. Thyroidea Superior ve N. Laryngealis Recurrens ile A. Thyroidea Inferior arasındaki ilişkisinin anatomik yönden bilateral incelenmesi
  1. Tez No: 59471
  2. Yazar: MİNE POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÇALGÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
56 ÖZET N. laryngealis superior'un ramus externus'u ile a. thyroidea superior komşuluğuna, n. laryngealis recurrens ile a. thyroidea inferior komşuluğuna 4'ü kadın, 26'sı erkek fikse edilmiş erişkin kadavrada bakılmıştır. 30 kadavrada solda 16, sağda 16 tane olmak üzere 32 tane n. laryngealis superior'un ramus externus'u diseke edildi. Sağ ve sol tarafların toplam sonuçlarına bakıldığında sinire en fazla oranda a. thyroidea superior'un iç tarafinda (% 71.9), daha az oranda arterin dallan arasında (% 28.1) rastlanmıştır. Arterin dış tarafinda sinir izlenmemiştir. Risk altında olduğu durum olan arterin dallan arasındaki konumuna % 28.1 oranında rastlanmıştır. Arter sinir komşuluğunun her iki tarafta dağılımlan yönünden istatistiksel analiz yapılmış ve fark saptanmamıştır. 12 kadavranın 3/4'ünde simetrik, 1/4'ünde asimetrik düzenlenme izlenmiştir. 30 kadavrada solda 27, sağda 25 tane olmak üzere 52 tane n. laryngealis recurrens diseksiyonu yapılmıştır. Dört tarafta a. thyroidea inferior'a rastlanmadığı için 48 tane (solda 25, sağda 23) arter sinir komşuluğuna bakılabilmiştir. Sağ tarfta n. laryngealis recurrens'e en çok a. thyroidea inferior'un dallan arasında (% 39.2) rastlanmıştır. Arterin ön tarafinda ve arka tarafinda olma olasılıklan eşit olarak (% 30.4) bulunmuştur. Sol tarafta ise n. laryngealis recurrens'e en sık arterin dallan arasında (% 52), daha sonra buna yakın oranda arterin arkasında (% 44), çok az olarakta önünde (% 4) izlenmiştir. Her iki taraftada n. laryngealis recurrens'in arterin dallan arasındaki komşuluğuna daha fazla oranda rastlanmıştır. Daha az57 sıklıkta arterin arkasında, en az sıklıkta ise arterin önünde yer almaktadır. Arter sinir komşuluğu yönünden bakıldığında sağ ve sol taraflar arasında üç tip komşuluğun dağılımında görünürde farklılık olsada, bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. 21 NLR'in 1/3 'ünde simetrik, 2/3 'ünde asimetrik düzenlenme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY In this study, the relationships of external branch of the superior laryngeal nerve to the superior thyroid artery and the recurrent laryngeal nerve to the inferior thyroid artery were studied on 4 female and 26 male adult cadavers. The external branches of superior laryngeal nerves, sixteen on each side, were studied on thirty cadavers. 71.9 % of the nerves ran medial to the artery whereas 28.1 % coursed between its branches. None was observed lateral to the artery. The nerve was at greatest risk when following a course between the branches of the superior thyroid vessels and its incidance was 28.1 percent. There was no statistically significant difference between the two sides (p>0.01). The bilaterally symmetric cases of the relationship between the nerve and the artery were found on 3/4 of the cadavers. The total number of 52 recurrent laryngeal nerves, 25 on the right and 27 on the left, were studied on 30 cadavers. Since the inferior thyroid arteries was absent on four cadavers, the relationship between the nerve and artery could only be observed on 48 sides (25 on the left, 23 on the right). The recurrent laryngeal nerve was mostly observed between the branches of the inferior thyroid artery on the right (39 %). There was no difference between the incidences of the nerves coursing anterior and posterior of the artery (30.4 %). On the left, the recurrent laryngeal nerve was found passing between the branches of the artery (52 %), posterior to the artery (44 %) and only in 4 % anterior to the artery. On both sides the most common59 position of the nerve was in between the branches of the artery. Although there seemed to be numerical differences in relationship between the nerve and artery; however it was not statistically significant. In 1/3 of 21 cadavers, recurrent laryngeal nerves were symmetric and 2/3 of them the nerves were not symmetric.