İslamiyet öncesi Türk destanları ve kutsal unsurları
Pre-Islamic Turkish epics and sacred elements
- Tez No: 594753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Türk Mitolojisinde Kutsal Unsurlar”başlıklı tez çalışmamızda Türk Mitolojisinin temelini oluşturan destanlar ve bu destanlarda yer alan unsurlar ele alınmıştır. Özellikle İslamiyet öncesi döneme ait destanlara yer verilmiştir. Destanlarda yer alan unsurlar Türk kültürü hakkında önemli bilgiler elde etmemizi sağlamaktadır. Günümüzde Türk toplumları arasında varlığını koruyan ritüellerin nasıl ortaya çıktığı ve kökeni hakkında bize bilgi vermektedir. İslamiyet'in kabulünden sonraki dönemde de eski inanç sistemi tamamen terk edilmemiştir. Aksine bu inanç sistemi yeni din ile harmanlanarak günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis entitled sacred elements in Turkıc Mythology, the epics that form the basis of Turkıc Mtyhology and the elements in these epics are discussed. Especially including pre-Islamic epics. The elements in the epics provide us with important information about Turkıc culture. It gives us information about the origin and origin of the rituals that still exist among Turkish societies today. After the adoption of Islam, the old belief system was not completely abandoned. On the contrary, this belief system blended with the new religion and has survived to the present day.