Taşınabilir fren dinamiği inceleme cihazı tasarımı ve yazılımı
Portable vehicle dynamics investigation device and software design
- Tez No: 594754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Fren sistemleri araç dinamiğinin kritik bir parçasını oluşturmaktadır. Araç imalatçıları, teknik servisler ve bağımsız Ar-Ge kuruluşları, frenlerin çalışma karakteristiklerini incelemek ve problem kök nedenlerini analiz etmek için fren sistemlerinin araç üzerindeki davranışlarını incelemek istemektedir. Günümüzde bu incelemeler için kullanılan cihazların ölçüm yetenekleri; fren, hava sistemi, lastik vb. alt sistemlerin ayrı ayrı incelenmesine olanak vermemekte; hatta bu cihazlar bazı koşullarda taşınabilir olmadıkları için problemin kaynağına götürülememektedir. Bu çalışma kapsamında tasarlanan fren test cihazı ve yazılımı ile araç üzerinden saha koşullarında ölçüm alınmış, değişkenler ile ilgili veriler analiz edilerek raporlanmıştır. Bu toplanan veriler ile sahada ağır ticari araçlarda yaygın olarak karşılaşılan düşük fren performansı, bir yöne çekme gibi problemlerin kök neden analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brake system is a critical component of vehicle dynamics. Vehicle manufacturers, technical services and independent R&D institutions want to study brake system's behavior on vehicles to make root cause analysis of field issues. Today, instruments that are used for these investigations cannot independently inspect the subsystems such as the brake, air system, tire etc. Also these instruments are not mobile and cannot be used for field investigations. In this study a new measurement device and software was developed and vehicles were inspected on the field. Variables were measured in real field conditions and analyzed. The data was used for root cause investigation for common problems such as low brake performance, vehicle pulling.