Balkan Savaşlarında büyük güçler ve Osmanlı devleti
Great powers and Ottoman state in Balkan Wars
- Tez No: 594761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Balkan devletleri hedeflerinin birbirleriyle çelişmesi nedeniyle Balkan Savaşlarına kadar Osmanlı Devleti'ne karşı ittifak yapamamışlardır. Ancak II.Meşrutiyet Hükümetinin Kiliseler Sorunu'nu çözmesi, Osmanlı Devleti'nin Trablusgarp Savaşı'yla meşgul olması, büyük devletlerin ve Rusya'nın teşvik ve destekleri doğrultusunda aralarında ittifak yaparak 3 Ekim 1912 tarihinde Osmanlı Devleti'ne savaş açmışlardır. Osmanlı Devleti, hazırlıksız bir şekilde yakalandığı Balkan ittifakına karşı seferberlik ve savaş ilan etmiştir. Dönemin hatıratlarından anlaşıldığı üzere Osmanlı Devleti; bu dönemde, Trablusgarp Savaşı'nın yanı sıra iç sorunlar, Yemen ayaklanmaları, hükümet değişikliklerinin yarattığı problemler ve subaylar arasında siyasetin etkili olması gibi bir dizi sorunlarla boğuşmaktadır. Avrupa Devletleri başlangıçta, savaşın Osmanlı Devleti'nin yenilgisiyle sonuçlanacağını tahmin etmediklerinden savaşın sonunda statükonun değişmeyeceğini açıklamışlardır. Ancak savaş sonucunda Balkan devletlerinin galip çıkması üzerine bu söylemlerinde değişikliğe giderek elde edilen toprakların Balkan ülkelerinde kalmasını desteklemişlerdir. Osmanlı Devleti, Balkan Devletlerinin I.Balkan Savaşı sonucunda elde edilen toprakların paylaşılması konusunda birbirine düşmesi üzerine Haziran 1913'te çıkan II.Balkan Savaşı sonucunda Edirne'yi geri alabilmiştir. Balkan Savaşları, Osmanlı Devleti'nin güçsüzlüğünü açık bir şekilde ortaya koymuştur. Osmanlı Devleti savaş sonrasında ordu ve donanmasını yenilemek amacıyla faaliyete geçmiştir. Büyük Güçler arasında yaşanan bloklaşma Balkan Savaşları sonrasında çıkacak olan I. Dünya Savaşı'na zemin hazırlamıştır. Rusya'nın yürütmüş olduğu Panslavizm politikası ve Avusturya-Macaristan'ın Pangermenizm politikası başarısız olurken aynı zamanda I. Dünya Savaşı sonucunda bu devletlerin parçalanmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Theycould not make an allianceagainsttheOttomanStateuntilthe Balkan Warsbecause of thecontradictions of thegoals of the Balkan States. Theydeclaredwar on OttomanEmpire on October 3, 1912, whentheConstitutionalgovernmentsolvedthe problem of ChurchesthattheOttomanEmpirewasengaged in the Battle of Tripoli, andalliedthemselves in thedirection of theincentivesandsupport of the Great Powers andRussia. TheOttomanStatedeclaredwarandmobilizationagainstthe Balkan wars, whichwerecaptured in an unpreparedway. Themilitary, politicalandcivilmemories of theOttomanEmpire, as understood in someway, is in thisperiod. Inadditiontothe Battle of Tripoli, internalproblemsarealsoconfusedby Yemeni uprisings, problemscreatedbygovernmentchanges, andseparatistideasthatarisefrompoliticsbeingeffectiveamongofficers. TheEuropeanStatesinitiallystatedthatthestatusquowould not change at theend of thewar, as theydid not anticipatethatthewarwouldresult in thedefeat of theOttomanState. However, as a result of thewar, the Balkan stateshavesupportedthesurvival of theland in the Balkan countries, which has beenin creasinglychanged in theserhetoric. TheOttomanStatewasabletoget Edirne back as a result of the Second Balkan War in September 1913 whenthe Balkan Statesfell on eachothertosharethelandobtained as a result of the First Balkan War. The Balkan Warsclearlydemonstratedthepowerlessness of theOttomanState. Intheaftermath of thewar, theArmyanditsfleetwereovertakenbyactivities. Theblock, betweenthe Great Powers laidthegroundworkforthe First World War, whichwilltakeplaceafterthe Balkan Wars. ThePanslavismpolicy, whichRussiacarriedout, ledtothedisintegration of thesestates at thesame time as theresult of the First World War, whiletheAustrian-Hungarianpolicy of Pangermenismfailed.